امروز پنجشنبه 23 مرداد 1399      
مدیرعامل صندوق توسعه در بازدید از سیستان و بلوچستان، تأکید کرد:
احیاء بناهای تاریخی،‌ عاملی برای تقویت هویت ملی
مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی در بازدید از اماکن تاریخی استان سیستان و بلوچستان، مرمت و بازسازی این ابنیه را عاملی برای تقویت هویت ملی و نیز توسعه حوزه گردشگری تاریخی دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، هادی میرزایی با همراهی استاندار، فرمانداران و مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این استان از بناهای تاریخی شهرستان های سرباز، ایرانشهر، مهرستان و سیب سوران بازدید کرد.

او با بیان اینکه هدف از این سفرها شناخت بیشتر ظرفیت­ها و فرصت­های پیش­رو در حوزه­های احیاء بناهای تاریخی و توسعه، ترویج و حمایت از هنرمندان و فعالان صنایع دستی و فرش دستباف است، افزود: به منظور تقویت فرهنگ احیاء و با توجه به مطالعه و بهره مندی از الگوهای مطلوب صورت گرفته در سایر کشورها بر آن شدیم تا قراردادهایی به روش BOT ( Build-Operate-Transfer ) تنظیم کرده و بر طبق آن مراحل واگذاری ابنیه های تحت پوشش صندوق به بخش خصوصی واگذار شود.

رئیس هیأت مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی فرهنگی، همچنین با اشاره به لزوم ارتقاء همکاری های متقابل با میان صندوق توسعه و مسئولان استانی و منطقه ایی، اذعان داشت: انتظار داریم با افزایش همکاری با استانداری سیستان و بلوچستان، بناهای قابل واگذاری سایر دستگاه های دولتی که هم اکنون امکان مرمت و بازسازی آن وجود دارد و این مهم تا کنون محقق نشده، به صندوق واگذار شود تا در راستای تقویت هویت ملی از آن اماکن بهره برداری شود.

میرزایی، تصریح کرد: از دیگر سو و نظر به سیاست های صندوق در ایجاد نمایشگاه های صنایع دستی و فرش دستباف و با توجه به ظرفیت هایی همچون سفالگری هفت هزار ساله سراوان، این همکاری می تواند به ارائه محصولی با کیفیت به دست مصرف کننده نیز منجر شود.

او اظهار داشت: ایجاد شرایطی همچون کاهش اجاره بها و ارائه ی تسهیلات قرض الحسنه از جمله خدمات قابل ارائه ای است می توانند زمینه تسوعه سرمایه گذاری در استان­های کمنر برخوردار را فراهم سازد.1399/4/21

کلید واژه: