امروز سه شنبه 11 آذر 1399      
پیام تسلیت مدیرعامل صندوق توسعه در پی درگذشت پروفسور مسعود گلزاری
مدیرعامل صندوق توسعه در پی درگذشت پروفسور مسعود گلزاری، پیام تسلیتی صادر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، در متن پیام هادی میرزائی، مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی به مناسبت درگذشت پروفسور مسعود گلزاری، باستان شناس پیشکسوت آمده است:


«ضایعه رحلت دانشمند سختکوش واندیشمند فرزانه، شادروان پروفسور «مسعود گلزاری» نویسنده، تاریخ نگار و کرمانشاه شناس برجسته ،جامعه علمی- دانشگاهی و حوزه میراث فرهنگی کشور را در ماتمی اندوهناک فرو برد.

بدون تردید این واقعه اسفناک، فقدانی جبران ناپذیر برای جامعه دانشگاهی و ضایعه ای عظیم در مجموعه میراث فرهنگی کشور به شمار می رود.

پروفسور گلزاری ، سال های متمادی در زمینه کردپژوهی فعالیت کرده و برای بیان تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم به کتاب‌های تالیفی اکتفا نکردند و همواره نقش موثری دراعتلا و ترویج علم تاریخ و باستان شناسی داشتند.

از دیگر ویژگی های پروفسورگلزاری، اخلاق و صداقت زبانزد ایشان بود که صفتی ارزشمند برای تاریخ نگاران بوده است.

اینجانب به نوبه خود، درگذشت این باستان‌شناس و ایران‌شناس پیشکسوت را به جامعه میراث فرهنگی کشور تسلیت عرض کرده و امیدوارم آموزه های آن مرحوم بیش از پیش ادامه یابد.»


شایان ذکر است، مسعود گلزاری در سال ۱۳۱۳ در تهران به دنیا آمد. تحصیلات خود را در رشته‌باستان‌شناسی در دانشگاه تهران تا مقطع کارشناسی ارشد ادامه داد و از سال ۱۳۳۸ کار تدریس را آغاز کرد و تا سال ۱۳۴۹ در دانش‌سرای تربیت معلم تهران به تدریس پرداخت. از همان زمان با تیم‌های علمی باستان‌شناسی آمریکایی و آلمانی در استان‌های آذربایجان غربی و کرمانشاه همکاری می‌کرد. از سال ۱۳۵۰ به عضویت در هیات علمی گروه باستان‌شناسی و هنر دانشگاه تهران پذیرفته شد و همزمان تحصیل در مقطع دکترا را نیز با گرایش تاریخ پیش از اسلام آغاز کرد.

او از سال ۱۳۵۶ با پایان تحصیلاتش در ایران، به انگلیس رفت و در آنجا به تحصیل، پژوهش و تدریس پرداخت. مسعود گلزاری از سال ۱۳۵۱ هر سال سه ماه به همراه هیات علمی گروه باستان‌شناسی دانشگاه تهران در تپه زاغه‌ قزوین به کاوش می‌پرداخت. علاوه بر این، او نزدیک به ۲۰ سال در منطقه‌ کردستان ایران و استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه به کاوش باستان‌شناختی پرداخت.

.وی شب گذشته در ۸۶ سالگی و بعد از عمری تلاش در شناخت ایران دامن از جامه خاکی برکشید


1399/5/6

کلید واژه:مسعود گلزاری، پیام تسلیت، باستان شناس، پژوهشگر