امروز شنبه 5 مهر 1399      
هادی ندیمی: در شرایط بحران اقتصادی و عدم توان کشور برای حفظ و احیاء آثار تاریخی صندوق توسعه نقش موثری در احیاء بناهای تاریخی دارد
استاد تمام و پیشکسوت معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی در دیدار با مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی ضمن انتقاد از وضعیت آشفته بناهای تاریخی در کشور از نقش موثر این صندوق در احیاء بناهای تاریخی از طریق سرمایه‌گذاری مردمی قدردانی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، هادی ندیمی استاد دانشکده معماري و شهرسازي دانشگاه شهید بهشتی، افزود : فرهنگ‌سازی در زمینه احیاء و نگاههداشت بناهای تاریخی اقدام مهمی است و میراث فرهنگی باید در مورد آن اهتمام جدی داشته باشد چرا که در این زمینه خیلی ضعیف کار شده است. در این میان صندوق توسعه می تواند در کنار کارهای اجرائی و عملیاتی که برعهده دارد، فرهنگ احیاء را میان مردم ایجاد کند و این مقوله مهم را گسترش دهد .

این دانشمند نام آور علمی و فرهنگی عرصه معماری و مرمت، ادامه داد: مردم ما اعم از خواص و عوام باید بدانند که اگر چیزی از گذشته حفظ می‌شود، این مهم به معنای استمرار حیات فرهنگی و آینده خودشان است و اگر این مهم در میان مردم جاری شود، امر احیاء امری همگانی می‌شود .

احیاء میراث کهن یک سرزمین به معنای استمرار آن در آینده است

ندیمی با بیان اینکه باززنده سازی بناهای تاریخی صرفا به منظور بهره‌مندی اقتصادی و گردشگری نباید باشد، ادامه داد: احیاء و نگهداشت میراث کهن یک سرزمین به معنای استمرار آن در آینده و اقتدار هویت ملی است و این نکته اساسی باید گسترش پیدا کند تا تبدیل به یک فرهنگ و جریان عمومی در کشور شود .

وی یادآور شد: صندوق احیاء به سهم خود اقدامات مثبتی را در این حوزه انجام داده است اما این فرهنگ سازی در وهله اول بر عهده میراث فرهنگی است که با اقدامات تبلیغی از طریق مجاری ارتباطی نظیر صدا و سیما و رسانه‌ها فرهنگ احیاء را در جامعه ایجاد کند .

او که سال ها ریاست دانشگاه شهید بهشتی را برعهده داشته است، ضمن انتقاد از نابسمانی های موجود در عرصه علمی، سیاست‌گذاری و اجرایی این حوزه، افزود: اگر این فرهنگ سازی به‌درستی انجام شود خود مردم بدون آنکه کسی به آن ها بگوید چه بکنند، اقدامات شگفت انگیزی را در این حوزه رقم خواهند زد .

نگاه صرف اقتصادی در حوزه های مرتبط با فرهنگ، خسارات جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت

وی در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از نگاه صرف اقتصادی در حوزه های مرتبط با فرهنگ، ادامه داد: نتیجه نگاه صرف اقتصادی به مقوله های فرهنگی می شود همان اتفاقی که هم اکنون برای صنایع دستی روی داده است و ما شاهد هستیم که در سال های اخیر آثار پوچ بر مبنای الگوبرداری های سخیف از هنرهای صنایع دستی، بازار کشورمان را پر کرده و چون هدف از تولید آن ها کسب سود بیشتر است، خسارات جبران ناپذیری را در پی خواهند داشت .

اقدام اثربخش صندوق توسعه برای اشاعه فرهنگ احیاء بناهای تاریخی

دکتر ندیمی، خاطر نشان کرد: اینکه صندوق توسعه از صاحبنظران و دانشگاهیان دعوت به‌عمل می آورد و نتایج مباحث را برای اشاعه فرهنگ احیاء بکار می بندد اقدام اثربخشی است، البته به شرط اینکه این فعالیت ها دچار پراکندگی نباشد و برای حصول به نتیجه باید یک پلتفرم کلی برای آگاهی سازی و فرهنگ سازی در این عرصه ایجاد شود و شکل موجود سند احیاء را بی مبنا و سطحی دانست و تأکید کردراه حل تعمیق آن بهره گیری واقعی از تجارب جهانی، مطالعه عمیق منشورهای بین المللی و استفاده از محققان جوان در کشور است که ضمن بررسی این اسناد در چارچوب های مطالعات دکتری دستاوردهای ارزنده ارائه داده اند .

وی با بیان اینکه در جامعه باید فضای نقد برّنده و اثرگذار رواج یابد و اگر این حوزه تعطیل شود بسیاری از فعالیت ها متوقف خواهد شد، تصریح کرد: نقش مسئولان تصمیم ساز و تصمیم گیر در این مقوله بسیار مهم است و این مسئولان هستند که با یک تصمیم درست می‌توانند کارها را به پیش برند و یا با یک تصمیم غلط موجب تخریب ابنیه تاریخی شوند .

اقدامات اجرایی و عملیاتی صندوق توسعه، مانع تخریب ابنیه تاریخی شده است

ندیمی با بیان اینکه اقدامات اجرایی و عملیاتی صندوق توسعه، مانع تخریب ابنیه تاریخی شده است، گفت: ریل گذاری و الگو سازی در زمینه احیاء بناهای تاریخی از مهمترین مواردی است که ماندگاری فعالیت های صندوق احیاء را بیشتر خواهد کرد و متاسفانه ریل گذاری موجود قابل دفاع نیست .

وی با تمجید از اتفاقات جاری در صندوق احیاء در زمینه ریل گذاری درست برای آینده از طریق اصلاح سند احیاء و الگوسازی و مستند سازی اقدامات صورت گرفته، راه حل رشد را تقویت بعد نظری و مستند سازی اقدامات در حال اجرا دانست .

دکتر ندیمی، نشریه احیاء را بستر خوبی برای ثبت و مستند سازی تجارب صورت گرفته و معرفی جدیدترین اسناد و دستاوردهای جهانی در حوزه احیائ دانست و بر تقویت هر دو بعد نظری و تجربی صندوق تأکید کرد و یادآور شد: جنبه مثبت و درس آموز غرب تأکید آن ها بر مستند سازی است که نباید از اهمیت آن در کشور غافل شویم .

وی از نگاه رشد تک بعدی و جزیره ای که در برخی کشورها رایج شده و تضعیف مردم این کشورها و اجیاد آکادمی های پیشرفته بدون اعتنا به مردم انتقاد کرد و این مسئله را ناشی از رشد تک بعدی و بدون اتکا به مردم دانست .

وی با تأکید بر اینکه در حوزه مباحث نظری احیاء بناهای تاریخی دانشگاهیان می توانند نقش بسزایی در ارائه تحلیل های عمیق و ریشه ای داشته باشند، خاطر نشان کرد: با توجه به نگاهی که در مسئولان صندوق وجود دارد، شکل گیری مطالعات تطبیقی و تأمین الگوهای احیاء با تکیه بر تجارب جهانی و بومی، میراثی اثربخش برای آیندگان خواهد بود.1399/6/15

کلید واژه: