امروز شنبه 5 مهر 1399      
نشست مدیرعامل صندوق توسعه با اساتید معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی
مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی در نشست تخصصی با جمعی از اساتید دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی، بر لزوم تعامل با جامعه دانشگاهی به منظور تعمیق و اشاعه فرهنگ احیاء ابنیه تاریخی تأکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، هادی میرزائی در ابتدای این نشست با اشاره به برنامه‌های موسسه متبوع خود در زمینه احیاء بناهای تاریخی، افزود: صندوق احیاء از یک سو با جذب سرمایه بخش خصوصی دارای صلاحیت و با حفظ شأن و اصالت بناهای تاریخی، اقدامات این حوزه را تسریع و تسهیل می‌کند و از سوی دیگر با فرهنگ‌سازی، فعالیت های پژوهشی و دانشگاهی نگاه دراز مدت به این مقوله را ترویج می‌دهد .

وی، ادامه داد: طرح ایجاد بنیاد خیرین میراث فرهنگی و ایجاد ارزش افزوده از طریق تعیین کاربری بناهای تاریخی کل کشور از جمله مواردی است که در دستور کار صندوق قرار دارد .

رئیس هیأت مدیره صندوق توسعه، ادامه داد: دانشگاهیان می‌توانند با تکیه بر دانش خود زمینه‌ساز تحولات مثبت و جریان‌سازی اثربخش در احیاء بناهای تاریخی باشند .

میرزائی با اشاره به وظایف صندوق احیاء در ترویج، توسعه و حمایت از هنرمندان صنایع دستی و فرش دستباف، ادامه داد: با برنامه ریزی‌های انجام شده اقدامات صندوق طیف وسیعی از فعالیت های حمایتی از تأمین منابع اولیه تا فروش را در حوزه صنایع دستی، فرش دستباف و بناهای تاریخی در برخواهد گرفت .

در شرایط بحران اقتصادی و عدم توان کشور برای حفظ و احیاء آثار تاریخی صندوق توسعه نقش موثری در احیاء بناهای تاریخی دارد

در ادامه این نشست هادی ندیمی استاد تمام و پیشکسوت معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی در دیدار با مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی ضمن انتقاد از وضعیت آشفته بناهای تاریخی در کشور از نقش موثر این صندوق در احیاء بناهای تاریخی از طریق سرمایه‌گذاری مردمی قدردانی کرد .

وی، افزود: فرهنگ‌سازی در زمینه احیاء و نگاههداشت بناهای تاریخی اقدام مهمی است و میراث فرهنگی باید در مورد آن اهتمام جدی داشته باشد چرا که در این زمینه خیلی ضعیف کار شده است. در این میان صندوق توسعه می تواند در کنار کارهای اجرائی و عملیاتی که برعهده دارد، فرهنگ احیاء را میان مردم ایجاد کند و این مقوله مهم را گسترش دهد .

این دانشمند نام آور علمی و فرهنگی عرصه معماری و مرمت، ادامه داد: مردم ما اعم از خواص و عوام باید بدانند که اگر چیزی از گذشته حفظ می‌شود، این مهم به معنای استمرار حیات فرهنگی و آینده خودشان است و اگر این مهم در میان مردم جاری شود، امر احیاء امری همگانی می‌شود .

احیاء میراث کهن یک سرزمین به معنای استمرار آن در آینده است

ندیمی با بیان اینکه باززنده سازی بناهای تاریخی صرفا به منظور بهره‌مندی اقتصادی و گردشگری نباید باشد، ادامه داد: احیاء و نگهداشت میراث کهن یک سرزمین به معنای استمرار آن در آینده و اقتدار هویت ملی است و این نکته اساسی باید گسترش پیدا کند تا تبدیل به یک فرهنگ و جریان عمومی در کشور شود .

وی یادآور شد: صندوق احیاء به سهم خود اقدامات مثبتی را در این حوزه انجام داده است اما این فرهنگ سازی در وهله اول بر عهده میراث فرهنگی است که با اقدامات تبلیغی از طریق مجاری ارتباطی نظیر صدا و سیما و رسانه‌ها فرهنگ احیاء را در جامعه ایجاد کند .

دکتر ندیمی که سال ها ریاست دانشگاه شهید بهشتی را برعهده داشته است، ضمن انتقاد از نابسمانی های موجود در عرصه علمی، سیاست‌گذاری و اجرایی این حوزه، افزود: اگر این فرهنگ سازی به‌درستی انجام شود خود مردم بدون آنکه کسی به آن ها بگوید چه بکنند، اقدامات شگفت انگیزی را در این حوزه رقم خواهند زد .

نگاه صرف اقتصادی در حوزه های مرتبط با فرهنگ، خسارات جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت

وی در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از نگاه صرف اقتصادی در حوزه های مرتبط با فرهنگ، ادامه داد: نتیجه نگاه صرف اقتصادی به مقوله های فرهنگی می شود همان اتفاقی که هم اکنون برای صنایع دستی روی داده است و ما شاهد هستیم که در سال های اخیر آثار پوچ بر مبنای الگوبرداری های سخیف از هنرهای صنایع دستی، بازار کشورمان را پر کرده و چون هدف از تولید آن ها کسب سود بیشتر است، خسارات جبران ناپذیری را در پی خواهند داشت .

اقدام اثربخش صندوق توسعه برای اشاعه فرهنگ احیاء بناهای تاریخی

دکتر ندیمی، خاطر نشان کرد: اینکه صندوق توسعه از صاحبنظران و دانشگاهیان دعوت به‌عمل می آورد و نتایج مباحث را برای اشاعه فرهنگ احیاء بکار می بندد اقدام اثربخشی است، البته به شرط اینکه این فعالیت ها دچار پراکندگی نباشد و برای حصول به نتیجه باید یک پلتفرم کلی برای آگاهی سازی و فرهنگ سازی در این عرصه ایجاد شود و شکل موجود سند احیاء را بی مبنا و سطحی دانست و تأکید کردراه حل تعمیق آن بهره گیری واقعی از تجارب جهانی، مطالعه عمیق منشورهای بین المللی و استفاده از محققان جوان در کشور است که ضمن بررسی این اسناد در چارچوب های مطالعات دکتری دستاوردهای ارزنده ارائه داده اند .

وی با بیان اینکه در جامعه باید فضای نقد برّنده و اثرگذار رواج یابد و اگر این حوزه تعطیل شود بسیاری از فعالیت ها متوقف خواهد شد، تصریح کرد: نقش مسئولان تصمیم ساز و تصمیم گیر در این مقوله بسیار مهم است و این مسئولان هستند که با یک تصمیم درست می‌توانند کارها را به پیش برند و یا با یک تصمیم غلط موجب تخریب ابنیه تاریخی شوند .

از دیگر اساتید حاضر در این نشست می توان به زهیر متکی، هادی صفائی پور، مهدی رئیسی، سید روح الله پاشانجاتی و مهدی حمزه نژاد اشاره داشت.


مطالعه این خبر در خبرگزاری ایلنا1399/6/15

کلید واژه: