امروز شنبه 5 مهر 1399      
عملیات احیای ابنیه تاریخی پادگان لشكر 64 ارومیه آغاز شد
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی از آغاز عملیات حفاظت و احیای ابنیه تاریخی پادگان لشکر 64 ارومیه خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، جلیل جباری، 11 شهریور، با اعلام این مطلب به خبرنگار کردپرس اظهار کرد: با توجه به مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری بخشی از پادگان لشکر 64 ارومیه به عنوان باغ‌موزه تعریف شده است .

او افزود: در این پادگان تعدادی بنای تاریخی وجود دارد که با بررسی‌های انجام شده واجد ارزش شناخته شدند که قابلیت تبدیل به موزه شدن را دارند .

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی ادامه داد: براین اساس این اداره‌کل برحسب وظیفه ذاتی و از محل اعتبارات سفر استانی رییس‌جمهور به مبلغ 20 میلیارد ریال، مرمت و حفاظت از دو بنای تاریخی این پادگان را آغاز کرده است .

جباری تصریح کرد: برای اجرای عملیات مرمت و احیای بناهای تاریخی اراضی لشکر 64 ارومیه، در چندین ماه گذشته بارها مذاکرات و ملاقات‌های مختلفی با مسئولان ارتش و سایر مسئولان مربوطه انجام شده است .

او بیان کرد: در نهایت با تلاش‌ها و پیگیری‌های اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی مجوز لازم برای شروع عملیات مرمتی در پادگان لشکر 64 ارومیه صادر شد .

بر اساس گزارش ها، این اراضی و مجموعه بناهای پادگان لشکر ۶۴ ارومیه در فهرست آثار ملی ثبت شده و احیای ارزش‌های فضایی موجود با توجه به سابقه‌ی تاریخی و ظرفیت‌های زیست بومی از مهم ترین دستاوردهای اجرای طرح يکپارچه‌سازی‌ اراضی پادگان لشکر ۶۴ ارومیه به شمار می‌رود .

در مجموع این اراضی 72 هکتار است که بر اساس طرح تفصیلی مصوب سال 96 ، حدود 9 هکتار آن به فضای باغ موزه ای اختصاص داده شده است. این اراضی داخل در محدوده شهر ارومیه واقع شده و بناهای تاریخی، فضای سبز و درختان مرتفع و سرسبز زیادی دارد که اجرای نهایی طرح فوق در آن ، باعث می شود به یکی از تنفس گاه ها و جاذبه های گردشگری مهم شهر ارومیه تبدیل شود.

41 بنای تاریخی در محوطه سرسبز این اراضی قرار دارد که همگی از ارزش تاریخی برخوردارند و مجموع این آثار در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .


1399/6/18

کلید واژه:آذربایجان غربی، کردپرس، میراث فرهنگی، مرمت و حفاظت از بناهای تاریخی، پادگان لشگر 64، ارومیه