امروز سه شنبه 11 آذر 1399      
عمارت ملک بوشهر استحکام بخشی اضطراری شد
معاون اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: عمارت ملک واقع در محله بهمنی بوشهر که مربوط به ملک‌التجار بوشهری است و قدمت آن به دوره قاجار برمی‌گردد استحکام بخشی اضطراری شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا به نقل از خبرگزاری ایرنا، نصرالله ابراهیمی روز چهارشنبه به رسانه‌ها اعلام کرد:کار مرمت و احیای عمارت ملک بوشهربا واگذاری از طریق صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی به بخش خصوصی شروع شد که در مرحله اول استحکام بخشی اثر شامل رفع خطر، مقاومت پی و مقاوم سازی دیوارها بود و به پایان رسید.

معاون اداره کل میراث فرهنگی بوشهر اضافه کرد: با مقاوم سازی دیوارها عملیات سبک سازی و مرمت سقف شروع شده‌است که تعویض تیرهای فرسوده را هم شامل می‌شود.

ابراهیمی به کاربری این بنا با عنوان پذیرایی و اقامتی اشاره کرد و گفت: مراحل بعد کار اندود برداری و گچ کاری است که با اتمام کار سبک سازی انجام می‌شود.

وی بیان کرد: اعتبار این پروژه ۴۰ میلیارد ریال است که از سویسرمایه‌گذار بخش خصوصی تامین شده و امید می‌رودبا توجه به روند کار تا پایان سال ۱۴۰۰ به بهره برداری برسد.

معاون میراث فرهنگی بوشهر در خصوص ساماندهیفاز دوم گذر رفیعی رشیدی بافت بوشهر گفت: با پایان فاز نخست مرمت و ساماندهی این گذر ارزشمند فاز دوم این عملیات انجام می‌شود.

وی بیان کرد: مرمت و ساماندهی گذر رفیعی رشیدی شامل جداره سازی، کف سازی، مبلمان شهری، مرمت بناها و نورپردازی مسیر در فاز دوم انجام می‌شود.

معاون میراث فرهنگی بوشهر اضافه کرد: عمارت جان‌ثار، ملک درخشانیان، پلاک محسنی و برهه کازرونی از جمله عمارت‌هاییهستند که در فاز دوم ساماندهی فاز دوم گذر رفیعی رشیدی مورد مرمت و استحکام بخشی سازه ای و جداره ای قرار می‌گیرند.

ابراهیمی گفت: اعتبار در نظر گرفته برای فاز دوم مرمت گذر رفیعی رشیدی ۵۰ میلیارد ریال است که امید می‌رودبا تامین و تخصیص اعتبار تا پایان سال به پایان برسد.1399/6/26

کلید واژه:بوشهر، خبرگزاری ایرنا، میراث فرهنگی، عمارت ملک