امروز سه شنبه 11 آذر 1399      
افتتاح خانه رمدانی با کاربری مجموعه فرهنگی و پذیرایی در دهه فجر
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران از تبدیل خانه رمدانی شهرستان ساری به مجموعه فرهنگی و پذیرایی و برنامه‌ریزی برای افتتاح آن در دهه فجر خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا به نقل از خبرگزاری ایرنا، سیف‌الله فرزانه در بازدید از بافت تاریخی شهر ساری با اشاره به واگذاری 10 ساله خانه رمدانی از طریق صندوق احیا و بهره‌برداری به بخش خصوصی در اسفند ۱۳۹۶ گفت: واگذاری بناهای تاریخی و فرهنگی به بخش خصوصی و تغییر کاربری زیر نظر کارشناسان میراث‌فرهنگی از سیاست‌های این وزارتخانه به‌ منظور حفظ و احیای بناهای تاریخی و فرهنگی محسوب می‌شود.

وی با بیان این که استفاده از این بناهای تاریخی و خانه‌های قدیمی و برگشت آن به جریان زندگی بهترین شیوه برای صیانت از این بخش میراث‌فرهنگی کشور و انتقال به نسل بعدی به شمار می‌آید، یادآور شد: این بنا از سال ۱۳۸۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و از سال ۱۳۸۵ نیز اقدامات مرمتی آن آغاز شده است.

فرزانه تصریح کرد: نبود زمینه‌های اقتصادی در حوزه میراث‌فرهنگی منجر به تخریب بخش‌های عمده‌ای از آثار ارزشمند کشور شده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: منابع مالی برای حفظ آثار تاریخی محدود است، ولی واگذاری درست به بخش خصوصی و برگشت این آثار فرهنگی به چرخه اقتصادی کشور ضمن تحول منطقه، نگاه به میراث فرهنگی به‌ عنوان هزینه اضافه به دولت را اصلاح می‌کند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران گفت: تاکنون پنج بنای تاریخی مازندران در شهرستان‌های چالوس، آمل، بابل و ساری از طریق صندوق احیا بناهای تاریخی، به بخش خصوصی واگذار شده است.

خانه رمدانی یکی از بناهای دوره‌ قاجاریه و از جمله آثار شاخص بافت شهرستان ساری محسوب می‌شود که به شماره ۱۲۵۴۹ در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.1399/6/26

کلید واژه:خبرگزاری ایرنا، خانه رمدانی، دهه فجر، دوره قاجاریه، شهرستان ساری