امروز جمعه 15 اسفند 1399      
با امضای تفاهم‌نامه صورت گرفت
توسعه و احیاء بافت تاریخی شیراز با مشارکت صندوق احیاء
با امضای تفاهم‌نامه میان صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستبافت و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی با شهرداری شیراز، گام‌های جدیدی در روند توسعه و احیا بافت تاریخی شهر شیراز برداشته شد.

مدیرعامل و رییس هئیت مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستبافت و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی در این آیین، همکاری میان شهرداری شیراز و صندوق احیا را یکی از تفاهم‌نامه‌های موثر در حوزه اجرایی کشور دانست و گفت: این تفاهم‌نامه با توجه به ظرفیت‌های اجرایی و قانونی آن می‌تواند موجب همکاری‌های موثر میان شهرداری شیراز و صندوق احیا شود.   
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، هادی میرزائی با اشاره به تاریخچه تشکیل صندوق و‌ چرایی شکل‌گیری آن گفت: یکی از اهداف ما در صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از ‌اماکن تاریخی و فرهنگی، تبیین و تعیین همکاری مشترک با نهادها و سازمان هایی چون شهرداری است تا بتوانیم علاوه بر حفظ، مرمت و احیای فضاهای تاریخی و فرهنگی، در راستای باززنده‌سازی این فضاها برای نیاز امروز جامعه و ‌‌تبدیل آنها به محیط‌هایی پویا و‌موثر در حوزه منطقه‌ای خود عمل کنیم و در این راه نیازمند برداشتن گام‌هایی عملی هستیم.
میرزائی با اشاره به نحوه عملکرد صندوق احیا در حوزه حفظ و احیا بناهای تاریخی و فرهنگی گفت: قانون‌گذار در تعریف عملکرد صندوق احیا، بخش های مختلف را موظف به تبعیت از تعیین کاربری‌های صورت گرفته توسط این صندوق نموده است. او با اشاره به روند کار در این زمینه تصریح کرد: در گام اول کاربری فرهنگی و تاریخی هر بنا تعیین می‌شود و سپس مشاور ذیصلاح نسبت به ارائه طرح مرمت و احیا اقدام می‌کند که در نهایت نیز این طرح توسط تیم مشاوران فنی صندوق بررسی ‌و پس از رفع مشکلات و اصلاحات احتمالی، طرح به تصویب می‌رسد.  

عطای تسهیلات به متقاضیان احیا بناهای تاریخی
مدیرعامل صندوق احیاء در ادامه به نحوه اعطای تسهیلات به متقاضیان اشاره کرد و گفت: بر اساس ردیف‌های تعیین شده در قانون‌بودجه ۱۴۰۰زمینه‌های مناسبی برای فعالیت در حوزه احیای بافت‌های تاریخی وجود دارد که شهرداری شیراز می تواند در این زمینه‌ها پیشگام باشد و از ظرفیت منابعی که در تبصره‌های درنظر گرفته وجود دارد استفاده کند.  

استفاده از ظرفیت صندوق احیا برای حفظ و احیای بافت تاریخی
در این آیین شهردار شیراز نیز ضمن ابراز خرسندی از انعقاد این تفاهم‌نامه گفت: شیراز به عنوان یک شهر پرظرفیت در کشور، یک فرصت بزرگ در حوزه گردشگری محسوب می‌شود که می‌توان با استفاده از فرصت‌هایی مثل صندوق احیا، در این راه گام‌های بزرگی برداشت. حیدر اسکندرپور با اشاره به تاثیر فعالیت‌های گردشگری بر توسعه اشتغال و اقتصاد گفت: باید تا فرصت وجود دارد و نگاه مجموعه فعلی مدیریت شهری در شیراز نیز در این زمینه کاملا مثبت است، اقدامات مناسبی در این زمینه انجام داد. او شهرداری شیراز را یکی از پیشتازان در حوزه حفظ و احیای بافت تاریخی در سطح کشور دانست و گفت: امروز نیاز اصلی بافت تاریخی بازگشت مردم و جاری شدن زندگی در این بخش مهم شهر است که امیدوارم با انعقاد این تفاهم‌نامه چندین پروژه مشخص را با همکاری صندوق احیا به سرانجام برسانیم. 

همسو شدن شهرداری و صندوق احیاء
در بخش دیگری از این نشست مهدی حمزه‌نژاد معاون فنی صندوق احیا، همسو شدن شهرداری و صندوق را یک فرصت مغتنم دانست و گفت: قواعد و قوانین بافت‌های شهرسازی یکی از موارد کلیدی است که موجب موانعی در بافت‌های تاریخی می‌شود. او خواستار ایجاد شرایطی جهت صدور مجوز در بافت با الگویی مبتنی بر اقدامات تخصصی تر شد و گفت: بافت‌های تاریخی باید الگوی بقیه بافت های شهری باشند تا به الگوی ایرانی اسلامی برسیم و چه بهتر که شهری مثل شیراز در این زمینه الگو و پیشتاز باشد و لازمه این کار هم‌افزایی شهرداری و میراث فرهنگی است. 

معرفی بسته‌های خلاقانه به سرمایه گذاران
همچنین امیر کرم‌زاده معاون سرمایه‌گذاری صندوق احیا، در بخش دیگری از این آیین به اهمیت سرمایه‌گذاری در حوزه بافت‌های تاریخی اشاره کرد و گفت: با توجه به جایگاه صندوق و اعتماد سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به آن، آمادگی داریم تا با همکاری شهرداری شیراز نسبت به معرفی بسته‌های خلاقانه در حوزه گردشگری به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی اقدام نماییم. او همچنین به اهمیت بحث آموزش اشاره و تصریح کرد: صندوق این آمادگی را دارد تا به لحاظ پشتیبانی آموزشی در این زمینه با شهرداری همکاری کند تا برای افراد فعال و مالکان بناهای تاریخی با حضور اساتید بنام، کلاس‌های آموزشی برگزار شود و نحوه تعامل با سرمایه‌گذاران و نحوه حفظ و باززنده‌سازی این بناها برای فعالان این حوزه تبیین شود.
لازم به ذکر است که تفاهم‌نامه انعقادی میان صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستبافت و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی با شهرداری شیراز مشتمل بر ۷ماده می‌باشد و همکاری و هم‌افزایی میان صندوق احیا و شهرداری شیراز در بهره‌گیری از ظرفیت‌های انسانی و زیرساخت‌ها و توانمندی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری طرفین برای ارتقای رشد و توسعه‌ی اقتصادی پایدار در بافت تاریخی و فرهنگی شیراز از جمله اهداف این تفاهم‌نامه عنوان شده است.

1399/10/2

کلید واژه: