امروز يکشنبه 28 دی 1399      
در دیدار مدیرعامل صندوق احیاءبا نماینده ولی فقیه دراستان فارس تاکید شد
احیاء بافت تاریخی شیراز، فرصتی برای توسعه فرهنگ اسلامی ایرانی
نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز در دیدار با مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور، وجود بافت تاریخی شیراز را فرصتی برای توسعه فرهنگ اسلامی ایرانی دانست و گفت: امروز به بازآفرینی متناسب با ارزش‌های خود نیاز داریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، حضرت آیت‌الله لطف‌الله دژکام امام جمعه شیراز در این دیدار با بیان اینکه راه‌حل اصلی رفع مشکلات بافت تاریخی، مشارکت مردم و جهت‌گیری درست در این زمینه است گفت: در زمینه مرمت و احیا بافت باید علاوه بر جلوه میراثی به روح میراثی نیز توجه کنیم و این اتفاق در بافت تاریخی شیراز با توجه به محوریت حضرت احمدبن موسی شاهچراغ(ع) امکانپذیر خواهد بود چرا که بافت تاریخی و فرهنگی شیراز در طی ۱۲۰۰ سال گذشته، حول محور این عزیز شکل گرفته است. بنابراین باید به اهمیت محور شهادت و فرهنگ‌شهادت‌طلبی در بافت توجه بیشتری داشت. ایشان با حمایت از اقدامات صندوق احیاء در زمینه مرمت، احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی تصریح کرد: توجه به فرهنگ دینی در تعریف کاربری و بهره برداری از بناهای تاریخی مثل دیوانخانه شیراز از جمله موضوعاتی است که صندوق احیاء می تواند نقش موثری در تحقق آن داشته باشد.

تولیت آستان مقدس حرم مطهر احمدبن‌موسی(ع) در ادامه با ابراز خرسندی از حضور جوانی از خانواده شهدا بر مسند ریاست صندوق احیاء خواستار توجه بیشتر به فرهنگ اسلامی و شهادت‌طلبی شد و گفت: هر نوع همکاری در زمینه توسعه این فرهنگ را با سایر نهادها خواهیم داشت .


رعایت الزامات مدنظر جامعه روحانیت

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور نیز در این دیدار با تاکید بر رعایت الزامات مدنظر جامعه روحانیت گفت: برای نیل به اهداف مشترک، تفاهم‌نامه جداگانه‌ای با صندوق توسعه حرم‌های مطهر منعقد شده تا در تعیین کاربری در محدوده حرمین شریفین، الزامات مدنظر تولیت محترم نیز لحاظ شود .

هادی میرزائی با تاکید بر اهمیت بازگشت به قانون اساسی برای بهبود وضعیت معیشت مردم گفت: رویه ما عدم واگذاری مالکیت بناها به افراد است تا علاوه بر استفاده از ظرفیت سرمایه گذاری، به دنبال احیای هویت فرهنگی در بافت باشیم و در این راه نیز صندوق به دنبال منفعت اقتصادی نخواهد بود .


به دنبال عملی کردن خواسته رهبر انقلاب هستیم

مدیرعامل صندوق احیاء در ادامه با اشاره به بیانات رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب گفت: به دنبال عملی کردن خواسته رهبر انقلاب به منظور مدیریت صحیح منابع مالی و اعتماد به مردم در اموری که امکان حضور و مداخله آنان وجود دارد هستیم تا از این راه گامی مهم جهت اجرایی کردن بیانیه گام دوم انقلاب و تقویت بخش خصوصی برداریم .

میرزائی توجه به اصالت و هویت بافت تاریخی شیراز را یکی از اصول مدنظر مدیریت صندوق احیا عنوان کرد و گفت: در بافت تاریخی شیراز ۱۵ بنا به منظور تعیین کاربری متناسب با نیازهای حرمین شریفین در نظر گرفته شده است. علاوه بر این به دنبال ایجاد زمینه‌های رفع بی‌عدالتی در مناطق تاریخی شهر با تعیین سایر کاربری‌های متناسب با نیاز بافت و اعطای تسهیلات جهت توانمندی فعالان در حوزه بافت‌های تاریخی فرهنگی هستیم .1399/10/2

کلید واژه: