امروز يکشنبه 28 دی 1399      
در سفر دو روزه مدیرعامل صندوق احیاء مطرح شد
سمنان آماده همکاری بیشتر برای احیاء بناهای تاریخی
مدیرعامل صندوق احیاء طی سفری دو روزه به استان سمنان به منظور بررسی موضوعات مربوط به مرمت، احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی این استان از بناهای «خانه حشمت الشکر»، «خانه تدین»، «بادگیرخانه کلانتر»، «کاروانسرای میاندشت»، «خانه عطاردی» و «خانه میرزائی» بازدید کرده و نشست های مشترک با معاون سیاسی استاندار سمنان، فرماندار سمنان، مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان و شهردار شاهرود داشت.

مرمت و احیاء کامل کاروانسرای میاندشت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، مدیرعامل صندوق احیاء در این بازدید و در دیدار مسئولان استان با اشاره به اینکه صندوق احیاء به استناد بند ز ماده 114 قانون چهارم توسعه کشور در راستای حفاظت از ابنیه تاریخی، نسبت به اعطای کاربری و واگذاری حق بهره برداری مدت معین آن به بخش خصوصی اقدام می کند. هادی میرزائی افزود: در این راستا کاروانسرای میاندشت که از سال 84 در قالب پروژه پردیسان، مرمت های اساسی آن در بخش صفوی و قاجاری توسط صندوق احیاء انجام شده بود، خوشبختانه در فراخوان اخیر برای مدت معین به سرمایه گذار ذی صلاح واگذار شد. او ادامه داد: امیدواریم با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی حداکثر ظرف مدت 2 سال آینده نسبت به مرمت و احیاء کامل این بنا اقدام شود. ضمن آنکه در بخش هایی که مرمت صورت گرفته است با اقدامات اصلاحی، زمینه ارائه خدمات از اوایل سال آینده فراهم گردد.


توجه به سرمایه های بومی

مدیرعامل صندوق احیاء با تاکید بر اینکه در احیا بناهای تاریخی باید به سرمایه های بومی و استانی توجه ویژه ای کرد گفت: صندوق احیاء قصد دارد با تعریف کاربری «خانه های خلاق صنایع دستی و فرش دستباف» در برخی بناهای تاریخی مامن مناسبی برای ارائه محصولات صنایع دستی و فرش دستباف با مهر اصالت ملی و بین المللی ایجاد کند.

میرزائی تصریح کرد: صندوق احیاء توانست در آخرین فراخوان عمومی واگذاری حق بهره برداری بناهای تاریخی و فرهنگی، بیش از هزار و 200 میلیارد ریال سرمایه گذاری بخش خصوصی را جذب کند. او با تاکید بر اینکه خوشبختانه در استان سمنان با همکاری مدیر کل میراث فرهنگی استان شاهد احیای بناهای بیشتری خواهیم بود خاطرنشان کرد: استان سمنان دارای ظرفیت بی‌بدیل در ابنیه تاریخی است و امیدواریم با افزایش میزان واگذاری ها، این استان به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور، بیش از پیش مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گیرد .


اقدامات مثبت صندوق احیاء در باززندسازی بناهای تاریخی

نادر فخری، فرماندار سمنان نیز در این دیدار تاکید کرد: صندوق احیا نقش مهمی در باززنده سازی بناهای تاریخی کشور دارد و خوشبختانه در میان مجموعه مسئولان استان سمنان اجماع خوبی برای مشارکت بخش خصوصی در احیای بناهای تاریخی وجود دارد و با توجه به اقدامات مثبت صندوق احیا امیدواریم که این بناها با سرعت بیشتری مرمت و احیا شود .


چشم انداز مثبت پیش روی دوستداران میراث فرهنگی

همچنین مهدی جمال، مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان سمنان در این بازدیدها تصریح کرد: تجارب مثبت صندوق احیا در امر واگذاری حق بهره برداری به منظور مرمت و احیای بناهای تاریخی در دوران مدیریت مهندس میرزائی افق پیش روی مثبتی را مقابل دوستداران میراث فرهنگی و علاقه‌مندان به حفاظت از این ثروت های میان نسلی قرار داده است. به گفته او اشراف مدیر عامل صندوق احیا درباره وضعیت بناهای تاریخی کشور به ویژه بناهای تاریخی استان سمنان سبب شده پروژه های مشارکتی با بخش خصوصی در باززنده سازی و مرمت ابنیه تاریخی، پیشرفت قابل توجهی داشته باشد .


حمایت استانداری از احیاء بناهای تاریخی سمنان

معاون سیاسی استاندار سمنان نیز در دیدار جداگانه ای که با مدیرعامل صندوق احیاء داشت با مهم خواندن نقش این صندوق در مرمت و حفاظت از بناهای تاریخی تاکید کرد مدیریت ارشد این استان آمادگی همکاری بیشتر با صندوق احیاء برای واگذاری تعداد بیشتری از بناهای تاریخی فرهنگی استان سمنان به بهره برداران ذی صلاح و توانمند را دارد. حبیب الله خجسته پور اظهار امیدواری کرد این روند سرعت بیشتری به خود بگیرد.


1399/10/12

کلید واژه:#سمنان #صندوق_احیا #کاروانسرای_میاندشت #خانه_عطاردی #خانه_تدین #خانه_طاهریان #حشمت_الشکر #بادگیر_کلانتر #میراث _فرهنگی #ابنیه_تاریخی