امروز جمعه 15 اسفند 1399      
میرزائی بر همکاری بیشتر برای احیاء بناهای تاریخی تاکید کرد
تقدیر مدیرعامل صندوق احیاء از اقدامات ارزنده بوشهر برای احیاء بناها و بافت تاریخی
مدیرعامل صندوق‌احیا گفت: با اقدامات ارزنده ای که در بافت تاریخی بوشهر برای مرمت و احیا بناهای تاریخی صورت گرفته و ادامه خواهد داشت، می توان زمینه توجه بیشتر به حفاظت از ابنیه تاریخی و رونق اقتصاد و گردشگری در این استان را به عنوان یکی از مناطق مهم مرزی در جنوب کشور تقویت کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، هادی میرزائی  در سفری دو روزه به استان بوشهر ( ۲۴  دی ماه  ۹۹)  و نشست با مدیرکل میراث فرهنگی استان و معاونین او گفت:«بوشهر به دلیل موقعیت اقتصادی و ژئوپلتیکی که در نوار مرزی ساحلی داشته همواره در طول تاریخ محور مقاومت در مقابل متجاوزین بیگانه و اجنبی بوده است و از معدود مناطق مرزی جنوبی سرزمین پهناور ایران است که در طول تاریخ با رشادت ها و حفظ وحدت و انسجام ملی از تصرف بیگانگان مصون مانده است و این پایداری، نشان از اصالت و بزرگ منشی مردم این استان است . »

او با اشاره به اینکه عملکرد صندوق احیاء سیاست گذاری و تعیین خط مشی برای احیاء ابنیه تاریخی است تا سایر بخش ها از این الگو استفاده کنند گفت: در سال ۸۹ آیین نامه آثار قابل احیا در هیئت دولت تصویب شد که بر اساس آن مالکیت 273 مجموعه تاریخی به صندوق احیا واگذار شد و وفق قانون تشکیل صندوق مأموریت تعیین، تثبیت و اعطای کاربری ابنیه تاریخی نیز به این صندوق واگذار شده و سایر دستگاه ها موظف به تبعیت از تعیین کاربری صورت گرفته توسط صندوق احیا هستند .

میرزائی با اشاره به اینکه در ۱۵ سال گذشته در استان بوشهر اتفاق جدی در بحث واگذاری ها صورت نگرفته و ضروری است در این دوره این فرایند تسریع شود افزود: مهمتر از خود واگذاری بناهای تاریخی، انتخاب سرمایه گذاران ذی صلاح است که تخصص فنی و توان اقتصادی و دیدگاه فرهنگی داشته باشد .

مدیرعامل صندوق احیا با تاکید بر اینکه هدف از واگذاری ها بهره برداری درست از ابنیه تاریخی است نه بهره کشی از آنها گفت: با این رویکرد تلاش شد بناهای تاریخی به عنوان ثروت میان نسلی با ارزیابی های فنی و اقتصادی سختگیرانه ای که صندوق احیا دارد، به سرمایه گذار صلاحیت‌دار واگذار شود .

به گفته او عملکرد صندوق با این فرایند در کشور کم نظیر بوده و نتایج مثبتی حتی در دوران شیوع ویروس کرونا داشته و سرمایه قابل توجهی از منابع بخش خصوصی برای مرمت واحیا بناهای تاریخی جذب شده است .

میرزائی با اشاره به اینکه احیاء بناهای تاریخی بدون همکاری متقابل و همراهی مدیران کل میراث فرهنگی استان‌ها که در خط مقدم این حوزه هستند به نتیجه نمی‌رسد گفت: صندوق احیاء در این فرایند نقش شتاب دهند و تسهیل گر را دارد و آنچه ما را در این مسیر موفق کرده و رضایت دوستدان میراث فرهنگی را در پی خواهد داشت، همکاری و هم افزایی طرفین است.


واگذاری ابنیه تاریخی به بخش دولتی اشتباه است

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان‌بوشهر نیز در این نشست گفت: احیاء ابنیه‌های‌تاریخی با کاربری شایسته، از جمله کارهای ارزشمند و آینده‌نگر صندوق‌احیاء است که کمک می‌کند در کنار حفظ و تثبیت این آثار، شاهد رونق گردشگری و ایجاد اشتغال باشیم .

محمدحسین ارسطوزاده با تاکید بر اینکه واگذاری بناهای تاریخی به دستگاه های دولتی کاملاً اشتباه است تصریح کرد: باید این بناها به بخش خصوصی ذیصلاح واگذار شود تا شاهد جریان دوباره زندگی در بافت‌های تاریخی باشیم.

او با اشاره به اینکه این استان سابقه و تاریخ درخشانی دارد افزود: علاوه بر سرمایه‌های طبیعی بی‌نظیری که در بوشهر وجود دارد، این منطقه سرمایه های تاریخی با ارزشی نیز در خود جای داده است که باید از این ظرفیت ها استفاده کرد .

ارسطوزاده با تاکید بر ظرفیت بالای اشتغال زایی و درآمدزایی در حوزه احیاء ابنیه تاریخی تصریح کرد: به جرأت می‌توان گفت اشتغال زایی در این حوزه چندین برابر صنعت نفت است. به طور مثال ما تنها در یک بنای تاریخی توانستیم 31 شغل ایجاد کنیم. ارسطو‌زاده ادامه داد: تنها در یک محور گردشگری بوشهر بالغ بر ۸۰ بنای ارزشمند تاریخی وجود دارد که چنانچه مرمت و احیاء شوند می‌تواند در کمترین میزان، حداقل برای ۴۰۰ نفر اشتغالزایی داشته باشد و یکی از خروجی‌های عملکرد صندوق‌احیاء همین موضوع است .

مدیرکل میراث فرهنگی استان بوشهر با اشاره به اینکه استقبال سرمایه گذاران برای مرمت، احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی استان بسیار بالاست گفت: این در حالی است که چندان تبلیغات زیادی برای این حوزه صورت نگرفته و هنر ما باید استفاده از این فرصت باشد و در این مسیر باید انرژی هایمان را یکی یکی کنیم. 

. گفتنی است مدیرعامل صندوق احیاء در جریان سفر دو روزه ای که به همراه معاونان خود به استان بوشهر داشت، علاوه بر نشست با مدیرکل میراث فرهنگی استان بوشهر از بناهای تاریخی این استان از جمله عمارت گلشن، عمارت مبارکی، عمارت نجفی و محور گردشگری عمارت رشیدی-رفیعی، عمارت ملک، عمارت نوذری، عمارت حاج رئیس، عمارت ملک التجار، خانه آذین، موزه منطقه ای خلیج فارس، موزه شهید رئیسعلی دلواری، محمدخان دشتی، قلعه نصوری، قلعه زائر خضرخان اهرمی، کاروانسرای دالکی و بافت تاریخی بوشهر بازدید کرد و درباره مهمترین موضوعات مرتبط با این بناها تبادل نظر و تصمیم گیری شد .


 


1399/10/25

کلید واژه:#بناهای_تاریخی #صندوق_احیا #بوشهر #مرمت_و_احیا #بافت_تایخی