امروز جمعه 15 اسفند 1399      
تفاهم نامه همکاری مشترک بین صندوق احیاء و حوزه هنری امضا شد
فصلی جدید در توسعه فرهنگ و هنر کشور
صبح امروز هفتم بهمن ماه با امضای پیش نویس تفاهم نامه همکاری مشترک بین صندوق احیاء و حوزه هنری، فصلی جدیدی از توسعه فرهنگ و هنر در بناهای تاریخی سراسر کشور شروع شد. این تفاهم‌نامه به منظور بهره برداری بهینه از ظرفیت های ملی و ایجاد هم افزایی و تعامل بین دستگاهی و تعریف کاربری جدید برای بناهای تاریخی به امضای هادی میرزائی مدیرعامل صندوق احیاء و محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری رسید.

به گزارش پایگاه خبری صابتا، مدیرعامل صندوق احیاء در نشستی که به همین منظور در سالن جلسات حوزه هنری برگزار شد گفت: تعریف کاربری های متناسب با شان و هویت بناهای تاریخی از اولویت های صندوق احیاء در سال های اخیر بوده و در این راستا بیشترین کاربری تعریف شده برای ابنیه تاریخی، در قالب فرهنگی و هنری تعیین شد .

هادی میرزائی با اشاره به اینکه علاوه بر مرمت و احیاء بناهای تاریخی، حمایت، توسعه و ترویج صنایع‌دستی و تشویق و تکریم هنرمندان، پیشکسوتان و فعالان بخش صنایع‌دستی و فرش دستباف نیز به ماموریت های صندوق اضافه شده است گفت: تعریف کاربری خانه خلاق صنایع دستی و فرش دستباف برای بناهای تاریخی در همین راستا بوده ست.

به گفته او خانه های خلاق صنایع‌دستی علاوه بر اینکه محلی برای ارائه آثار فاخر صنایع دستی با مهر اصالت ملی و بین المللی خواهد بود، شرایط برگزاری کارگاه‌های مشترک، مهارت آموزی و توانمندسازی علاقه مندان، برندسازی و مارکتینگ و اتصال به بازارهای ملی و جهانی را مهیا می کند .

میرزائی به احیاء بناهای تاریخی روستاها تحت نام «راه آبادی» اشاره کرده و گفت: بر اساس تفاهم نامه ای که میان صندوق احیا، میراث فرهنگی، بنیاد مسکن و معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری منعقد شده است، به دنبال ایجاد اقتصاد و اشتغال پایدار در روستاها از طریق تبدیل کردن بناهای تاریخی روستایی به مقاصد هدف گردشگری هستیم .

او ادامه داد: با این رویکرد، در آخرین فراخوان عمومی صندوق احیاء، ۱۳ بنای تاریخی در مناطق محروم و روستایی کشور به فراخوان گذاشته شد و امید می رود با جذب سرمایه گذار ذی صلاح، محرک توسعه روستاها باشد .

مدیرعامل صندوق احیاء با اشاره به اینکه به استناد ماده 69 مقررات مالی دولت، حق استفاده و بهره برداری از اماکن و بناهای تاریخی به صندوق احیاء واگذار شده است گفت: در حال حاضر، شناسایی بناهای تاریخی که در تملک سایر دستگاه ها و نهادها دولتی یا عمومی است، در دستور کار صندوق احیاء قرار دارد .

میرزائی ادامه داد: طبق قانون، دستگاه ها مکلف هستند از محل درآمدهای داخلی خود، بناهای تاریخی که در اختیار دارند را مرمت کنند. از طرفی هیچ دستگاهی حق واگذاری بناهای تاریخی را خارج از روند قانونی مشخص شده ندارد و عدم اجراي اين قانون توسط هر يك از مقامات و كارمندان در حكم تصرف غيرمجاز در اموال دولتي محسوب مي شود .

او با اشاره به اینکه صندوق احیاء به عنوان نماینده حاکمیت زمینه واگذاری حق بهره برداری مدت معین از بناهای تاریخی را فراهم می کند گفت: از جمله اقداماتی که در این راستا صورت می گرد، انعقاد تفاهم نامه با نهادهای مختلف است که می توان به تفاهم نامه با شهرداری شیراز و صندوق توسعه حرم های مطهر اشاره کرد و به زودی تفاهم نامه هایی با اداره کل اوقاف و امور خیریه، شرکت دخانیات ایران و بنیاد مستضعفان منعقد می شود .

میرزائی انعقاد تفاهم نامه با حوزه هنری را اتفاق مبارکی دانست که می تواند نقش بسزایی در توسعه فرهنگ و هنر از طریق احیاء بناهای تاریخی داشته باشد.

به گفته او بیش از 700 بنای تاریخی به صندوق احیاء واگذار شده است که می توان با تعریف تقویم مشترک رویدادهای فرهنگی هنری با حوزه هنری، از این ظرفیت بهره برد .

میرزائی تصریح کرد: شهرستان کاشان این ظرفیت را دارد که به عنوان پایلوت اجرای برنامه عملی تفاهم نامه درنظر گرفته شود. او تاکید کرد: صندوق احیاء می تواند متناسب با کارکردهای فرهنگی و هنری حوزه هنری، برای بناهای تاریخی کاربری تعریف کند .


رویکرد صندوق احیاء در کشور نایاب است

رئیس حوزه هنری نیز با قدردانی از نوع نگاه و رویکرد صندوق احیاء برای هم افزایی با سایر دستگاه ها گفت: این نگاه و حرکت درمسیر هم افزایی بین دستگاهی از سوی صندوق احیاء امروزه در کشور نایاب است چرا که بیشتر ارگان ها و نهادها به دنبال منافع خود و توسعه و تکامل خود هستند در حالیکه نگاه و مسیر درست آن چیزی است که صندوق احیاء در پیش گرفته است .

محمدمهدی دادمان ادامه داد: حوزه هنری رویکرد خود را توسعه زیست بوم هنر و رسانه قرار داده است و چنانچه کاربری ابینه تاریخی در راستای این ماموریت تعریف شود، می تواند محور همکاری مشترک بین صندوق احیاء و حوزه هنری بوده و اتفاقات بزرگی رقم بخورد .

او با اشاره به ظرفیت های مختلف حوزه هنری برای همکاری با صندوق احیاء گفت: در رویکرد جدید توجه خاصی به حوزه معماری داریم و از این منظر می توان همکاری تنگاتنگی در بحث مرمت و بازسازی بناهای تاریخی داشته باشیم. همچنین در زمنیه هنرهای تجسمی، حوزه هنری در تهران و مراکز استان ها بیش از 5 هزار گنجینه هنری دارد که می تواند در بناهای تاریخی به نمایش درآمده و بازاریابی آنها که امروز مساله هنرمندان است به خوبی صورت پذیرد .

دادمان با ارائه پیشنهادی مبنی بر تشکیل صندوق های مشترک در زمینه ابینه تاریخی صنایع دستی بین طرفیت تصریح کرد: حوزه هنری به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی می تواند به پروژه های مشارکتی ورود کند و از این نظر می توانیم بستری مهیا کنیم که هسته های هنری رشد کنند .

او به کارکرد سینمایی بناهای تاریخی اشاره کرد و گفت: بسیاری از این بناها می تواند صحنه تولید فیلم سینمایی یا سریال تلویزیونی باشد و از این بستر به مردم معرفی گردد .

رئیس حوزه هنری با تاکید بر تسریع در اجرای برنامه عملیاتی تفاهم نامه گفت: لازم است مدلی را انتخاب و به پیش ببریم که در کوتاه ترین زمان ممکن، خروجی های ملموس داشته باشد تا پایه همکاری های بیشتر شود. گفتنی است در پایان نشست مقرر شد ظرف یک هفته برنامه اجرایی تفاهم نامه آماده شود .


1399/11/7

کلید واژه:#صندوق_احیاء #بناهای_تاریخی #مرمت #حوزه_هنری #تفاهم_نامه #میراث_فرهنگی #صنایع_دستی #خانه_خلاق #رویداد_فرهنگی