مدیرعامل صندوق احیاء، در نشست تخصصی خلاقیت در تعیین کاربری بناهای تاریخی، تصریح کرد:
ایجاد کنشگری در حوزه احیاء و رسیدن به نقش موثر بناهای تاریخی در قالب تعیین کاربری های خلاقانه

مدیرعامل صندوق احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی، در نشست تخصصی خلاقیت در تعیین کاربری بناهای تاریخی، گفت: هدف از برگزاری این نشست، کنشگری در حوزه احیاء و رسیدن به راهکارهایی برای تعیین نقش موثر برای ابنیه تاریخی در قالب تعیین کاربری های خلاقانه متناسب با شأن بنا است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، آکادمی صندوق احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی نشست تخصصی خلاقیت در تعیین کاربری بناهای تاریخی را با حضور دکتر پرهام جانفشان مدیرعامل و رییس هیئت مدیره صندوق احیاء، دکتر یاسرجعفری معاون فنی سازمان زیباسازی شهرداری تهران، مهندس حمیدرضا سپهری مدیرعامل سابق مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران و دکتر رضا فیضی دبیر اجرایی نشست و مدرس دانشگاه در عمارت مسعودیه تهران برگزار کرد.

مدیرعامل صندوق احیاء در این نشست با اشاره به تأسیس آکادمی احیاء در دوره جدید فعالیت های این صندوق، گفت: این بخش با هدف ایجاد تکاپو در حوزه فکری، تحقیقی و پژوهشی در کنار صندوق قرار گرفت تا بتواند پیوند معناداری میان نظریه پردازی و اجرا ایجاد کند.

پرهام جانفشان در این راستا، افزود: این آکادمی همچنین دارای نشریه تخصصی است که با پرداختن به موضوعات تخصصی سعی در در ترویج نگاه علمی به موضوع احیاء دارد.

مدیرعامل موسسه میزبان نشست تخصصی خلاقیت در تعیین کاربری بناهای تاریخی، در تشریح اهداف نشست یاد شده، افزود: هدف از برگزاری این نشست، کنشگری در حوزه احیاء و رسیدن به راهکارهایی برای تعیین نقش موثر، فرهنگی، تاریخی، اجتماعی و اقتصادی برای ابنیه تاریخی در قالب تعیین کاربری های خلاقانه متناسب با شأن بنا است.

جانفشان، خاطر نشان کرد: سعی داریم فرهنگ احیاء بیشترین تاثیرگذاری را در راستای اهداف توسعه ایی کشور داشته باشد.

وی، ادامه داد: صندوق احیاء وظیفه تعیین کاربری بناهای زیادی در کشور را بر عهده دارد، در این میان نقش خلاقیت در تعیین کاربری ها برای ما بسیار پر رنگ است و اگر از این نشست های تخصصی راهکاری نظری کارشناسی شده ایی بیرون آید، صندوق آمادگی اجرایی کردن آن را دارد.

رییس هیئت مدیره صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن و بناهای تاریخی و فرهنگی، خاطرنشان کرد: مطمئناً به جز چند کاربری معمول کاربری های دیگری نیز می توان برای بناهای تاریخی تعریف کرد که هم نقش و شأن بنا را حفظ کند و هم تأثیرگذاری فرهنگی بیشتری داشته باشد.

وی همچنین با اشاره به اینکه در تعیین کاربری ها علاوه بر موارد فوق باید توجیه سرمایه گذاری نیز حتی المقدور لحاظ شود، ادامه داد: رسیدن به نقطه بهینه ایی که مارا به تلاقی کاربری متناسب با شأن بنا و دارا بودن توجیه اقتصادی برای سرمایه گذاری برساند، نیازمند کار کارشناسی و پژوهشی بیشتر دارد و در این رهگذر خلاقیت در کاربری های کاربردی باید به عنوان یک اصل مهم نهادینه شود.

باید بتوانیم کار خلاقانه ایی در این زمینه انجام بدهیم

در ادامه حمیدرضا سپهری مدیرعامل سابق مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران، گفت: تعیین کاربری بناهای تاریخی، کار ساده ایی نیست و موضوع چالش برانگیزی است و اگر دانش لازم وجود داشته باشد باید بتوانیم کار خلاقانه ایی در این زمینه انجام بدهیم.

وی، یادآور شد: برای این منظور باید ارتباطاتی بر مبنای حافظ تاریخی بافت تاریخی شکل بگیرد هر چند که این اشکال ارتباطی می تواند وجه دیگر گونه ایی به خود گیرد.

سپهری در تشریح آنچه موجب ارزش یک بنای تاریخی در نگاه کالبدی می شود، گفت: در تعیین این شاخصه نباید تزیینات یک بنا افراد را مغفول کند بلکه این ساختار بنا است که دارای ارزش است.

این پیشکسوت حوزه احیاء و مرمت، ادامه داد: در حوزه احیاء اینکه بنا به چه کسی سپرده شود شرط مهمی است.

انتشار فراخوان برای بهره مندی از ایده ها و نظرات در تعیین کاربری خلاقانه بناهای تاریخی

یاسر جعفری معاون فنی سازمان زیباسازی شهرداری تهران به عنوان دیگر سخنران این نشست، گفت: تعیین کاربری سایه سنگینی بر مداخلات مرمتی بنا دارد و برخی کاربری هایی که هم اکنون برای بناهای تاریخی تعیین می شود تابع یک جریان موقتی است که پایدار نخواهد بود.

وی، ادامه داد:راه اندازی آکادمی صندوق احیاء و پرداختن و ارج نهادن به مباحث تخصصی گام، بسیار مهم و امیدوار کننده ایی است که راه را برای تعیین کاربری ارزشمند برای بناهای تاریخی باز می کند.

جعفری تصریح کرد: تعیین کاربری قطعا یک دانش است و باید به آن به عنوان یک علم نگاه شود، مقوله ایی حساس که باید برای آن برنامه ریزی دقیقی صورت پذیرد چرا که ما در این حوزه با داده های ارزشمندی چون بافت و بنای تاریخی سر و کار داریم.

این مقام مسئول، افزود: اقدامات خلاقانه باید مبتنی بر ایده هایی نوگرایانه ایی باشد که به اصالت بنا آسیب وارد نکند و در اینباره انتشار فراخوان هایی برای بهره مندی از نظرات جامعه دانشگاهی و متخصصان این حوزه می تواند راهگشا باشد.

با اقدامات صندوق احیاء، اسناد فرادستی در حوزه تعیین کاربری تهیه شود

در پایان رضا فیضی دبیر این نشست با جمع بندی نظرات ارائه شده، گفت: تعیین کاربری بناهای تاریخی فرآیند پیچیده مطالعاتی را می طلبد و امیدواریم با اقدامات صندوق احیاء، اسناد فرادستی جامعی در حوزه تعیین کاربری تهیه شود که وجوه مختلف اثربخشی ابنیه یاد شده را مدنظر قرار دهد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: قدم نهادن در این عرصه تنها وظیفه دولت نیست و دانشگاهیان، حرفه مندان، علاقه مندان و بخش خصوصی می توانند منشأ اثر باشند.

وی با بیان اینکه در واکاوی مسایل پیش روی این نشست باید یادآور شد که جای کتاب ها، مقالات و پایان نامه های علمی در این حوزه خالی است، افزود: هم اکنون اسناد و متون مهمی در دنیا در اینباره وجود دارد که آکادمی صندوق احیاء در مرحله اول با ترجمه این متون و در دسترس قرار دادن آن در نزد کارشناسان این حوزه می تواند مسیر رسیدن به تألیفات کاربردی متنساب با ویژگی های اقلیمی کشورمان را هموار سازد.1397/12/8