برگزاری نشست فراخوان عمومی واگذاری حق بهره برداری از 26 بنای تاریخی و فرهنگی به منظور مرمت و احیاء

نشست فراخوان عمومی واگذاری حق بهره برداری از 26 بنای تاریخی و فرهنگی به منظور مرمت و احیاء، صبح روز چهارشنبه ۱۸ آذر ماه با حضور اعضای رسمی کمیسیون مزایده، نماینده سازمان بازرسی کل کشور، نماینده بازرسی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و رئیس حراست صندوق برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا در این دور از فراخوان،54 مجموعه تاریخی و فرهنگی به ارزش تقریبی 2 هزار و 80 میلیون ریال به منظور مرمت، احیاء و حق بهره برداری مدت معین، به فراخوان عمومی گذاشته شده بود که در نهایت ۴۶ پاکت از سوی سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در 26 بنای تاریخی و فرهنگی به دبیرخانه صندوق احیاء تحویل شد. ارزش سرمایه گذاری جذب شده برای این بناها، معادل 980 میلیارد ریال است. خانه « ناصح زاده» تبریز استان آذربایجان شرقی، مجموعه بناهای تاریخی« بانک ملی-شهربانی- دارایی» و « کلاه فرنگی و شیر خورشید» شهر ماکو استان آذربایجان غربی، «کاخ شهرستانک» استان البرز، «عصارخانه شهید عصاری» شهر آران و بیدگل استان اصفهان، «خانه سالک» و «خانه مغنی» اصفهان، «خانه آذین» و «عمارت گلشن» بوشهر، «خانه پدری جلال آل احمد» تهران، «قلعه چالشتر» استان چهارمحال و بختیاری، «خانه تیزنو» و «خانه سوزنگر» شهر دزفول استان خوزستان، «کاروانسرای میاندشت» سمنان، «خانه بهروزی» قزوین، «خانه افشاریان»، «پردیس دیوانخانه» و «خانه محتشم» شهر شیراز استان فارس، «خانه غفاری» کرمان، «حمام نظام» کرمانشاه، «مجموعه بلادشاپور» (کاروانسرای دهدشت و حمام کهیار) شهر دهدشت استان کهگیلویه و بویراحمد، «خانه صادقی» شهر لاهیجان استان گیلان، «خانه فاطمی» شهر گرگان استان گلستان، «کاروانسرای گدوک» شهر سوادکوه استان مازندران، «خانه کازرونی ها» و «خانه اسماعیل مرغون» یزد از جمله بناهایی است که پاکت «الف» آن ها گشوده شد. همچنین فراخوان عمومی واگذاری مرمت، احیاء و حق بهره برداری مدت معین 28 بنای باقیمانده با تصویب کمیسیون مزایده، تا تاریخ 29 آذر ماه تمدید شد.

مدیرعامل و رئیس هیات مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی با تاکید بر اینکه روند اطلاع رسانی، تبلیغات، شناسایی و جذب سرمایه گذار در این دوره از مزایده، بهبود چشمگیری نسبت به گذشته داشت، گفت: برای امسال، واگذاری مرمت، احیاء و حق بهره برداری مدت معین ۱۰۰ بنای تاریخی و فرهنگی هدف‌گذاری شده بود، اما این مهم به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد. هادی میرزائی افزود: ۸۰ درصد از بناهای این دوره از مزایده، در دوره های قبل نیز به مزایده گذاشته شده بود اما متقاضی نداشته است که خوشبختانه در این دوره با استقبال سرمایه گذاران روبرو شد.

ارتقای آگاهی سرمایه گذاران

او با اشاره به اینکه برای اولین بار است که پاکات مزایده با حجم بالایی از اسناد ارزیابی فنی به دبیرخانه صندوق ارسال شده است گفت: این موضوع نشان می دهد با اقدامات خوب صورت گرفته از سوی صندوق، سرمایه گذاران به روند سرمایه گذاری در بناهای تاریخی فرهنگی اشراف پیدا کرده اند . به گفته میرزائی ۱۰ ناظر فنی از سوی صندوق و یک ناظر اختصاصی در هر استان و همچنین ناظران اقتصادی، ارزیابی پاکت ها را بر عهده دارند.

انجام مطالعات دقیق برای تک تک بناها

رئیس کمیسیون مزایده صندوق احیاء، تسلط فنی بر اسناد و تسریع در روند ارزیابی پاکت ها را یکی از وجوه تمایز این دور از مزایده عنوان کرد و گفت: ارزیابی فنی و اقتصادی پاکت ها ظرف مدت یک هفته انجام می شود اما در صورت نیاز، با موافقت کمیسیون مزایده، این مدت افزایش خواهد یافت .

میرزائی با قدردانی از همکاری واحد‌های مختلف صندوق احیاء در برگزاری مزایده، گفت: یکی از کارهای متمایز این دوره، بازدید از تک تک بناها و ارزیابی آنها و انجام مطالعات دقیق برای تعیین کاربری و مشخصات فنی و اقتصادی و بررسی پهنه های مجاور بناها بود . به گفته او علاوه بر اینکه تمامی اسناد مزایده و روند برگزاری آن با همکاری و نظارت دستگاه های نظارتی از جمله نمایندگان سازمان بازرسی و حراست صورت گرفت، همچنین تمامی بناها طی دو مرحله از سوی کارشناسان رسمی دادگستری ارزیابی شد.

تهیه «مجموعه مدون و مستند» برای هر بنای تاریخی

میرزائی از افزایش حجم فعالیت های صندوق با وجود کاهش 11 درصدی نیروها خبر داد و گفت: صندوق احیاء طی این مدت توانست اسناد اصلی هر بنای تاریخی و فرهنگی که به مزایده گذاشته شد، را تدوین کند و امروز برای هر یک از این بناها، یک «مجموعه مدون و مستند» حجمی از اصل اسناد و یک کلیربوک خلاصه از کپی اسناد اصلی تهیه شده است . این کار علاوه بر پیشگیری از دوباره کاری یا موازی کاری، باعث تسریع در روند امور می شود.

ارجحیت سرمایه گذاران بومی

مدیرعامل و رئیس هیات مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی با تاکید بر اینکه بناها به بالاترین پیشنهادها برای مرمت، احیاء و حق بهره برداری مدت معین واگذار می شود تاکید کرد: رویکرد صندوق در واگذاری ها، جامع نگری است. بدین معنی که سرمایه گذاران در کنار توان اقتصادی بالا باید از توان فنی، دانشی و نیروی متخصص مناسب نیز برخوردار باشند. همچنین یکی از ترجیحات صندوق این است که بناها به سرمایه گذاران بومی که صلاحیت کافی را دارند واگذار شود . میرزائی اظهار امیدواری کرد با واگذاری مرمت، احیاء و حق بهره برداری مدت معین صحیح بناها به بخش خصوصی، شاهد شکوفایی در احیاء، مرمت و بهره برداری از اماکن تاریخی فرهنگی و جریان دوباره زندگی در این بناها باشیم.1399/9/18