امروز يکشنبه 30 خرداد 1400      
فاز پایانی مرمت مجموعه تاریخی سعدالسلطنه قزوین انجام می‌شود
مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی گفت: فاز پایانی مرمت و احیای مجموعه سعدالسلطنه قزوین شامل ۲ حمام و یک سرا به زودی انجام می‌شود.

هادی میرزائی بعدازظهر سه شنبه در بازدید از مجموعه تاریخی سعدالسلطنه قزوین که با همراهی سورنا ستاری فر معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان انجام شد، افزود: مرمت و احیای این بخش از کاروانسرای تاریخی سعدالسلطنه با همکاری سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری قزوین انجام خواهد شد .

وی اظهار امیدواری کرد این بخش از مرمت و احیای بنای تاریخی سعدالسلطنه که قلب اقتصاد و بازار قزوین در دوره قاجاریه بوده است، تا پایان سال ۱۴۰۰ به اتمام و بهره برداری برسد .

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره صندوق احیاء و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی از سعدالسلطنه به عنوان یک الگو در احیا و مرمت بناهای تاریخی کشور یاد کرد و گفت: این مجموعه تاریخی با احیاء و مرمت در سال های گذشته اکنون به یکی از قطب های جذب گردشگر در قزوین و به یک کانون بزرگ برای علاقه مندان به صنایع دستی تبدیل شده است .

وی در خصوص احیای گراند هتل قزوین که از نخستین هتل های سبک مدرن ایران و از بناهای دوره قاجاریه است نیز گفت: حفظ و مرمت و استحکام بخشی این بنا در شورای حفظ و مرمت بناهای تاریخی به تصویب رسید و طی ۶ ماه گذشته عملیات استحکام بخشی آن از سوی پیمانکار شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی گردشگری به انجام رسیده است .

میرزائی اظهار داشت: عملیات باززنده سازی و احیای گراند هتل با اولویت رفع معارضین ملکی آن در دستور کار قرار دارد و امیدواریم تا پایان سال ۱۴۰۰ شاهد احیا و بهره برداری از این بنای تاریخی در کاربری پذیرایی و اقامتی باشیم .

این مسوول گفت: با احیای گراند هتل این بنای تاریخی نیز ضمن ارایه خدمات به گردشگران به یک پایگاه برای جذب گردشگر در قزوین تبدیل خواهد شد .

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی در سفر یک روزه خود به قزوین از خانه تاریخی میریان زاده، حمام تنکابنی، گراند هتل و سعدالسلطنه بازدید کرد .1399/4/17

کلید واژه: