امروز يکشنبه 26 ارديبهشت 1400      
هادی میرزائی:بناهای تاریخی نقش بسزایی در تحول اقتصاد روستا و مناطق محروم دارند// محمد امید: رویکرد صندوق احیاء نوید بخش تحقق اقدامات اثربخش در روستا و مناطق محروم کشور است
در دیدار با محمد امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، افزود: نگاه صندوق احیاء به ابنیه تاریخی روستایی نگاه ویژه ای است چرا که این بناها می توانند نقش بسزایی در تحول اقتصاد و چرخه داد و ستد روستا و مهاجرت معکوس داشته باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، هادی میرزائی، با اشاره به تلاش های معاونت روستایی و مناطق محروم کشور در محرومیت زدایی، افزود: یکی از برنامه های عملیاتی که منطبق با نظرات کارشناسی شده در حوزه ابنیه تاریخی روستایی به زودی اجرایی شود، برنامه«راه آبادی» است.

وی، با تأکید بر نقش صندوق متبوع خود در تعیین کاربری بناهای تاریخی سراسر کشور خاطر نشان کرد: در برنامه راه آبادی قرار است مراکز داد و ستد منطقه‌ای با محوریت ابنیه تاریخی ایجاد شود و در قالب این طرح علاوه بر احیاء و مرمت کالبد بنا، هویت تاریخی و نقش آن در جوامع محلی نیز باززنده سازی خواهد شد.

رئیس هیأت مدیره صندوق احیاء ادامه داد: در مرحله نخست 22 بنای روستایی با هدف تأمین اشتغال روستا در چرخه احیاء و مرمت قرار می گیرند و امیدواریم در ذیل تفاهمنامه ای که صندوق با معاونت روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری دارد، اقدامات این بخش سرعت بیشتری یابد.

وی با اشاره به کارکرد تاریخی کاروانسراها در ساماندهی داد و ستد روستاییان، افزود: در طرحی که برای احیاء کاروانسراها در نظر گرفته‌ایم مباحثی نظیر اقامت، پذیرایی، تولید و عرضه صنایع دستی و سایر دستبافت‌ها و منسوجات و داد و ستد محصولات روستایی مورد توجه قرار گرفته است.

میرزائی، یادآور شد: ساختارمند کردن آموزش مهارت‌های حوزه احیاء بناهای تاریخی و توجه به توانمندسازی و مهارت افزایی هنرمندان صنایع دستی و قالیبافان از جمله اقداماتی است که با همکاری معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، سازمان فنی و حرفه ای کشور و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور درصدد تحقق بخشیدن به آن هستیم.

در ادامه این نشست محمد امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با اشاره به نگاه مثبت به روستا و فعالیت های ارزشمند صندوق احیاء در این زمینه، گفت: ما آماده توسعه همکاری های مشترک با صندوق احیاء هستیم و رویکرد موجود در این صندوق نوید بخش تحقق اقدامات اثربخش در حوزه روستا و مناطق محروم است.

وی با تأکید بر اینکه توانمند سازی جوامع روستایی یکی از اهداف مشترک معاونت متبوع خود وصندوق احیاء است، خاطرنشان کرد: امروز ما شاهد نمونه های موفقی از احیاء بناهای تاریخی هستیم که توانسته‌اند در حوزه منطقه‌ای و ملی اثر گذار باشند و امیدواریم با توسعه اقدامات، شاهد نمونه‌های موفق بیشتری از احیاء باشیم.1399/8/25

کلید واژه: