امروز يکشنبه 10 مرداد 1400      
مدیرعامل صندوق احیاء درسفر به استان خراسان رضوی تاکید کرد
ضرورت ثبت حریم حفاظتی، کاربردی و بصری جاده ابریشم
مدیرعامل صندوق احیاء بر ضرورت تعریف و ثبت حریم حفاظتی، کاربردی و بصری برای جاده تاریخی ابریشم تأکید کرد. هادی میرزائی در سفر دو روزه ای که به این استان داشت تاکید کرد با توجه به محدودیت منابع دولتی، بهترین انتخاب برای حفاظت از ابنیه تاریخی و احیاء و بهره برداری از آنها جلب مشارکت بخش خصوصی توانمند و ذی صلاح است که صندوق احیاء به خوبی در این مسیر گام برداشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، هادی میرزائی روز پنجشنبه و جمعه در بازید از آثار تاریخی استان خراسان رضوی به همراه مدیرکل و معاونان میراث فرهنگی و توسعه مدیریت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اشاره به اینکه میراث فرهنگی این استان نسبت به شناسایی سرمایه گذاران متعهد برای واگذاری حق بهره برداری بناهای تاریخی اقدام نموده است تصریح کرد: در این مسیر صندوق احیاء حمایت های فنی و تسهیلاتی لازم را انجام خواهد داد .

او با تاکید بر اینکه عبور جاده تاریخی ابریشم از روستای شریف‌آباد مشهد بر جذابیت‌های گردشگری این روستا افزوده و مکملی برای این محور گردشگری است ادامه داد: در روستای شریف‌آباد مشهد دو کاروانسرای اسحاق خانی و نظام الدوله از طریق صندوق احیا برای مرمت و احیا به بخش خصوصی واگذار شده است و کاروانسراهای این روستا پس از اجرای طرح مرمت و احیا به مجموعه‌ای گردشگری تبدیل خواهد شد .

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف، احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور بر ضرورت حفظ اصالت بنا در روند مرمت و احیای این آثار تاریخی تأکید کرد و گفت: مرمت و احیا به معنای نوسازی نیست و قرار نیست کاروانسرایی مثل روز اول ساخته شود بلکه باید با حفظ هویت تاریخی و فرهنگی، بنا استحکام‌بخشی شود .

او در بازدید از رباط تاریخی علاقه بند نیز اظهار کرد: این اثر تاریخی مربوط به سه دوره تیموری، صفوی و قاجار است که با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه می‌تواند با تعریف کاربری مناسب مرمت و احیا شود .


برگزاری نشست تخصصی احیاء راه ابریشم

میرزائی همچنین در نشستی با مدیرکل و معاونان میراث فرهنگی و توسعه مدیریت و کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی پیشنهاد کرد: نشست تخصصی ملی با محور راهکارهای احیای راه ابریشم سال آینده در خراسان رضوی برگزار شود او همچنین خواستار جابجایی بخشی از مسیر پروژه حرم تا حرم در محدوده جاده ابریشم در این استان شد تا حریم حفاظتی، کاربردی و بصری این میراث تاریخی حفظ شود. میرزائی با تاکید بر اهمیت این جاده تاریخی خواستار ثبت ملی ۳ کیلومتر از مسیر این جاده در محدوده روستای شریف آباد شد. به گفته او تا تکمیل فرایند ثبت ملی شدن این محدوده، می توان آن را به عنوان میراث واجد ارزش تاریخی درنظر گرفت.


واگذاری 16 بنای تاریخی استان خراسان رضوی

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف، احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور با بیان این‌که مأموریت این صندوق مرمت و احیای ابنیه تاریخی با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی است افزود: در اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی مطالعات خوبی در زمینه واگذاری ابنیه تاریخی به بخش خصوصی انجام‌شده است و واگذاری چهار ابنیه تاریخی در مراحل نهایی قرار دارد .

میرزائی درباره واگذاری دیگر ابنیه تاریخی خراسان رضوی به بخش خصوصی برای مرمت و احیا نیز اظهار کرد: بررسی اولیه در اسناد فنی و اقتصاد به سرانجام رسیده است و امیدواریم در گام اول، روند واگذاری‌ها با سرعت انجام شود و تا پایان امسال ۱۲ بنای دیگر در دستور واگذاری قرار گیرد .


راه‌اندازی پایگاه میراث فرهنگی جاده ابریشم

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی نیز در این نشست درباره راه ابریشم گفت: راه ابریشم از چین شروع‌ می شده و سپس از طریق سمرقند و بخارا به مرو ترکمنستان و سرخس، نیشابور، سبزوار، قومس( محدوده استان سمنان) و شهر ری می‌رسید و شاهراه بزرگ خراسان را تشکیل می‌داده است .

ابوالفضل مکرمی فر افزود: پیشینه راه ابریشم به هزاره اول قبل از میلاد می‌رسد که از طریق آن ابریشم چین را به یونان و رم میبرده و کالاهای اروپا را با مشرق زمین مبادله می‌کرده اند و از جنبه سیاسی نیز عمده‌ترین تهاجمها و لشکرکشی‌ها و مهاجرت اقوام و ملل شرق و غرب در این مسیر اتفاق افتاده که فردوسی نیز در شاهنامه به آن اشاره‌ کرده است .

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: در این زمینه این اداره کل فعالیت پژوهشی مشترکی را با دانشگاه فردوسی انجام داده که تألیفاتی هم از آن استخراج‌شده است .

مکرمی فر پیشنهاد راه‌اندازی پایگاه میراث فرهنگی جاده ابریشم را مطرح کرد و افزود: گستره جاده ابریشم در استان خراسان در چند جهت بوده و پس از عبور از مرو به سرخس و سپس رباط‌شرف، رباط‌ماهی، رباط‌سنگ، دیزباد، مزینان، مهر، کلیدر، زعفرانیه، نوق، یحیی‌آباد، ریوند، بهمن‌آباد، اسدآباد می‌رسیده و سپس به ایالت قومس«سمنان» می‌رفته است .

او ادامه داد: سال ۹۷ مطالعات فنی و اقتصادی برای واگذاری ۱۲ بنای تاریخی دیگر به بخش خصوصی انجام‌شده که اکنون با کمک صندوق احیا در حال به‌روزرسانی است و تا پایان امسال برای مرمت و احیا به بخش خصوصی واگذار خواهد شد .

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف، احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور در این سفر به همراه معاونان و مشاوران، مدیرکل و معاونان میراث فرهنگی و توسعه مدیریت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی از رباط تاریخی علاقه بند، بخشی از جاده تاریخی ابریشم و دو رباط تاریخی اسحاق خانی و نظام الدوله و بافت روستای شریف‌آباد مشهد، خانه‌های تاریخی امیری و پیشه وران شهر مشهد بازدید کرد .


1399/10/19

کلید واژه: