امروز يکشنبه 26 ارديبهشت 1400      
میرزائی از نامه نگاری با وزارتخانه های میراث فرهنگی و امور خارجه برای این منظور خبر داد
اعلام آمادگی صندوق احیاء برای مرمت و احیاء طاق کسری
مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی فرهنگی کشور از آمادگی این صندوق برای مرمت و احیاء طاق کسری خبر داد و تاکید کرد این صندوق بر اساس تجارب ارزنده ای که در حوزه مرمت و احیاء بناهای تاریخی دارد می تواند در این موضوع ورود کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، هادی میرزائی در پاسخ به دغدغه متخصصان و علاقمندان و دوستداران میراث فرهنگی دو کشور ایران و عراق و به ویژه کمپین مردمی که از سوی معماران، شهرسازان و هنرمندان برای نجات طاق کسری به راه افتاده است، تصریح کرد: با توجه به سوابق ارزنده صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی در جذب سرمایه و احیاء موفق پروژه های ارزشمند تاریخی و با توجه به شرایط پیش آمده در خصوص اتفاقات اخیر در بنای با عظمت و شکوهمند طاق کسری یا ایوان مدائن، این صندوق می تواند نقش موثری در مرمت و احیاء طاق کسری، این میراث مشترک جهانی داشته باشد.

به گفته او صندوق احیاء بر اساس تفاهم نامه های همکاری علمی با دانشگاه های مطرح کشور و چند دانشگاه مهم جهان و به ویژه تفاهم نامه مستقیمی که بین دانشگاه بغداد و دانشگاه علم و صنعت ایران منعقد گردیده، می تواند در این موضوع ورود کند .

مدیرعامل صندوق احیاء با اشاره به ظرفیت پیش بینی شده در اساسنامه صندوق مبنی بر توسعه ظرفیت های علمی و حمایت از مرمت و احیاء ابنیه تاریخی گفت: ضرورت دارد سازمان برنامه و بودجه تمهیدات و اعتباراتی جهت مرمت آثار تاریخی ایران در فراتر از مرزها پیش بینی نماید، تا اگر با کشورهای میزبان توافق شد این امکان وجود داشته باشد از نیروهای تخصصی در راستای حفاظت از این آثار فاخر استفاده شود.

میرزائی تاکید کرد برای تسریع در امور حتی می توان از ظرفیت یونسکو به عنوان نهاد بین المللی که در قبال آثار تاریخی جهان مسئولیت دارد، برای مرمت طاق کسری بهره برد تا این ثروت میان نسلی که یادگار درخشان فرهنگ و تمدن ایران باشکوه در کشور عراق است حفاظت و استحکام بخشی شده و زمینه حضور باستان شناسان متخصص ایرانی برای پژوهش و کاوش های دامنه دار باستان شناسی در میراث فرهنگی و تمدنی ایران فراهم شود .

میرزائی اشاره داشت توجه به آثار فرهنگی و تمدنی در کشورهای پیرامونی که زمانی بخشی از قلمرو ایران سرافراز بوده از اهمیت ویژه ای برخوردار است،

در همین رابطه وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز از موافقت دولت با تامین اعتبار طرح مرمت طاق کسری خبر داد. علی اصغر مونسان در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی تصریح کرد «به دلیل اهمیت تاریخی این آثار باستانی با آقای نوبخت در دولت صحبت هایی انجام و موافقت ایشان برای پرداخت هزینه مرمت اعلام و قرار شد، پس از برآوردهای مالی، سازمان برنامه و بودجه اعتباراتی برای احیا و مرمت این اثر تاریخی در نظر بگیرد و در اختیار وزارت میراث فرهنگی قرار دهد.» او تاکید کرد کارشناسان میراث فرهنگی ایران به محض تحقق اعتبارات با هماهنگی همتایان عراقی به محوطه طاق کسری اعزام و عملیات مرمت و احیا را آغاز می‌کنند. به گفته مونسان اجرای طرح مرمت این بنا به اعتباری حدود ۶۰۰ هزار دلار نیاز دارد .


1399/10/23

کلید واژه: