امروز يکشنبه 26 ارديبهشت 1400      
کاظمی از طرحی ویژه برای معرفی این بنای تاریخی در سطح ملی و بین المللی خبر داد
احیاء «خانه پدری جلال»، با رویکرد فرهنگی، هنری و آیینی
«خانه پدری جلال آل احمد»، که سرنوشت آن، در چند سال گذشته از جمله دغدغه های دوستداران میراث فرهنگی بود، در برگزاری آخرین فراخوان عمومی توسط صندوق احیاء، به سرمایه گذاری کاربلد از جنس میراث فرهنگی واگذار شد. سیده محبوبه کاظمی دولابی تاکید کرد قصد دارد این بنای تاریخی و شخصیت های برجسته آن را در سطح ملی و بین المللی معرفی کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، حفاظت از بناهای تاریخی، حفاظت از ریشه های تاریخی و فرهنگی یک سرزمین است. به هر میزان آنچه به یادگار از گذشتگان به ما رسیده است، عزیز داشته شود، به همان میزان، ارتباط میان نسلی در دوره های تاریخی مختلف (در زمان حال و آینده)، تقویت شده و آگاهی مردمان از داشته ها و گنجینه های خود افزایش خواهد یافت و «خودآگاهی تایخی» جامعه، مسیر تکاملی را طی خواهد کرد. 

بیش از یک میلیون اثر واجد ارزش تاریخی در کشور وجود دارد که حفاظت، مرمت و احیاء آنها نه تنها در توان دولت نیست بلکه هیچ نهاد دیگری به تنهایی نمی تواند چنین ادعایی داشته باشد.

در همین راستا بود که صندوق احیاء در سال 84 به منظور تعیین و تثبیت و اعطاي مجوز کاربري و بهره برداري مناسب از بناها و اماکن تاريخي قابل احيا با هدف جذب سرمايه گذاري بخش خصوصي داخلي و خارجي ایجاد شد.

در واقع بدون مشارکت مردمی نمی توان توقع داشت تمامی یک میلیون اثر واجد ارزش تاریخی کشور مرمت و احیاء شود و صندوق احیاء تلاش می کند با جذب سرمایه گذاران ذی صلاح و توانمند در این مسیر گام بردارد. نگاه صندوق احیاء، حفاظت از بناهای تاریخی با رویکرد احیای هویت تاریخی این اماکن و حفظ شانیت و اصالت آنهاست و این رویکرد بویژه در یک سال گذشته به طور جدی پیگیری شده است. این موضوع را می توان در واگذاری حق بهره برداری مدت معین خانه پدری جلال آل احمد در آخرین فراخوان صندوق احیا به وضوح مشاهده کرد. در فراخوان های صندوق، تمامی بناها جهت حفاظت، مرمت و احیاء، برای مدت معین به بهره برداران واجد شرایط و صاحب صلاحیت واگذار می گردد. ضمن اینکه پس از واگذاری نیز کماکان تحت نظارت مشاوران صندوق قرار می گیرد تا از هرگونه تخلف و انحراف از طرح مصوب پیشگیری شود .

«خانه پدری جلال» از جمله آثار تاریخی و فرهنگی دوره قاجار است که متعلق به آیت‌الله حاج سید احمد طالقانی(آل احمد) از علمای معروف و متنفذ تهران است. این خانه در زمان خود به محلی برای اجتماع علما و روحانیون تهران و مکان برگزاری جلسات سرّی علیه سیاست‌های سرکوبگرانه استبداد رضاشاهی تبدیل شده بود. مجالس روضه‌خوانی و تلاوت قرآن و مراسم عزاداری توسط هیئت‌های مذهبی هم جزو برنامه‌های عادی این خانه به‌ شمار می‌رفت. این بنای تاریخی در سال ۱۳۰۸ به شکل اساسی بازسازی شد. جلال آل احمد در سال ۱۳۱۰ یعنی در سن ۸ سالگی به این خانه نقل مکان کرد و تا ۱۷ سالگی در آن حضور داشت . مهرماه 83 این بنای تاریخی به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

سال 85 سازمان میراث فرهنگی وقت، خانه را تملک کرد تا پس از مرمت، به نحو شایسته‌ای مورد بهره‌ برداری قرار گیرد. اما تعریف کاربری اشتباه برای بنا باعث شد با وجود چند بار فراخوان جذب سرمایه گذار، اما کسی حاضر به احیاء آن نباشد. تا اینکه سال 91 به عنوان «خانه باستان شناسان ایران» افتتاح گردید اما حتی این عنوان نیز نتوانست حیات را در این خانه جاری کند.

از طرفی متقاضیان به دنبال کاربری سفره خانه و اقامتگاه سنتی برای این بنا بودند که به دلیل عدم تطابق با ماهیت بنا، با وجود درخواست های متعدد، در هیچ فراخوانی امکان جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی وجود نداشت. تا اینکه در آخرین فراخوان عمومی که توسط صندوق احیاء در آذر ماه 99 برگزار شد و با در نظر گرفتن دغدغه های دوستداران و علاقه مندان میراث فرهنگی، این بنای تاریخی با کاربری «فرهنگی، هنری و آئینی» به سرمایه گذاری ذی صلاح و توانمند که خود از جنس میراث فرهنگی است واگذار شد تا نور امید در دل همه آنهایی که می خواستند خانه پدری جلال، آوازه تاریخی خود را دوباره احیا کند، زنده شود.


طرحی ویژه برای احیاء خانه

سیده محبوبه کاظمی دولابی که خود را یک «دغدغه مند کاربلد» در حوزه میراث فرهنگی می داند و نه یک سرمایه گذار، از طرحی ویژه برای احیاء این بنای تاریخی و معرفی آن در سطح ملی و بین المللی خبر داد. او با اشاره به اینکه طی دو هفته آینده این بنای تاریخی را تحویل می گیرد گفت: با توجه به کاربری تعیین شده برای این بنا از سوی صندوق احیاء که فرهنگی هنری آئینی است، طرح مرمت، احیاء و بهره برداری خود را ارائه داده ایم.

او که سابقه سال ها فعالیت در حوزه فرهنگی و هنری را در کارنامه خود دارد افزود: اولویت ما برای این بنای تاریخی، معرفی آن به عنوان یک مرکز فرهنگی هنری با رویکردی آئینی است و تلاش می کنیم با توجه به پیشینه آئینی این ملک، در جهت توسعه و ترویج این موضوع حرکت کنیم.

کاظمی با تاکید بر پررنگ کردن جنبه گردشگری در کنار جنبه های فرهنگی، هنری و آئینی ادامه داد: با توجه به سابقه ای که در صنعت گردشگری داشته ام، یکی از اهداف مهم من در احیاء خانه پدری جلال، معرفی ملی و بین المللی این مکان به بهترین شکل است تا مورد توجه و بازدید گردشگران داخلی و خارجی قرار گیرد و در این راستا تلاش می کنیم با مطالعات تاریخی، پیشنه بنا و شخصیت های برجسته آن از جمله حاج سید احمد طالقانی، جلال آل احمد و شمس آل احمد را به ایرانیان و جهانیان معرفی کنیم.


دغدغه مندی به تنهایی کافی نیست

کاظمی با اشاره به درک حساسیت ها و دغدغه مندی میراث دوستان نسبت به سرنوشت این بنای تاریخی خاطر نشان کرد: برخی صرفا دغدغه میراث فرهنگی را دارند و فقط گلایه می کنند اما دغدغه مندی به تنهایی کافی نیست بلکه ما نیازمند افراد «دغدغه مند کاربلد» هستیم. اگر من برای مرمت واحیاء خانه پدری جلال ورود کرده ام، علاوه بر دغدغه مندی، سال ها درحوزه میراث فرهنگی و گردشگری فعالیت کرده و بر ابعاد مختلف آن اشراف دارم.

او با تاکید بر اینکه در این راستا نباید نقش دولت و وزارتخانه میراث فرهنگی و صندوق احیاء را نادیده گرفت گفت: مرمت و احیاء خانه پدری جلال پروژه سنگینی است و نباید سنگینی آن تنها بر دوش سرمایه گذار باشد.


حرکت تاثیرگذار فرهنگی به جای انتفاع اقتصادی

کاظمی با تاکید بر اینکه کسی که در شرایط فعلی اقتصادی و فرهنگی در حوزه میراث فرهنگی سرمایه گذاری می کند، دغدغه این حوزه را دارد تصریح کرد: اگر هدف ما انتفاع اقتصادی بود، باید به دنبال حفظ سرمایه و حضور در سایر بازارهای سرمایه می رفتیم اما دغدغه ما حفظ میراث فرهنگی است و به این حوزه ورود کرده ایم. بنابراین موضوع انتفاع اقتصادی در احیاء خانه پدری جلال منتفی است. بلکه قصد داریم یک حرکت تاثیر گذار فرهنگی داشته باشیم.


اندیشیدن در سطح جهانی

او با تاکید بر اینکه دلسوزان فرهنگی و متولیان امر باید مسئولیت صددرصدی خود در این حوزه را بپذیرند گفت: دولت و میراث فرهنگی باید نقش حمایتی خود را پررنگ کنند تا تیم دغدغه مندِ کاربلدی که برای احیاء خانه پدری جلال، پای در میدان گذاشته اند بتوانند به بهترین شکل در سطح ملی و بین المللی این بنای تاریخی را مرمت، احیاء و مطرح کنند. کاظمی با تاکید بر لزوم اندیشیدن در سطح جهانی گفت: باید سرمایه های ارزشمند فرهنگی، تاریخی و انسانی خود را به تمام کشورهای دنیا معرفی کنیم و یک مدل و الگوی خوب در این زمینه اجرا کنیم تا هم دیگران برای سایر بناهای تاریخی یک نمونه موفق داشته باشند و هم تمایل به ادامه سرمایه گذاری در ابنیه تاریخی استمرار داشته باشد.1399/10/29

کلید واژه:#خانه_پدری_جلال # مرمت_ابنیه_تاریخی # صندوق_ احیا #میراث_فرهنگی #سید_احمد_طالقانی #جلال_آل_احمد #سیده_ محبوبه_ کاظمی