امروز يکشنبه 26 ارديبهشت 1400      
مدیر امور اقتصادی و بازرگانی صندوق احیاء خبر داد:
واگذاری سه بنای تاریخی استان زنجان تا پایان سال
مدیر امور اقتصادی و بازرگانی صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، از واگذاری سه بنای تاریخی زنجان تا پایان سال و توسعه فعالیت های صندوق در این استان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، امیر کرم زاده در سفری دو روزه به این استان، از مجموعه های تاریخ حمام سالار سلطانیه، خانقاه چلبی اوغلی و غار کتله خور بازدید کرد و در نشست با بهره برداران و مسئولان متولی درباره مهمترین موضوعات مرتبط با این بناها به تبادل نظر پرداخت.

او با اشاره به تصمیمات اخذ شده درباره مجموعه «حمام سالار سلطانیه» گفت: با توجه به پایان یافتن مهلت قانونی مرمت و بهره برداری از این بنای تاریخی توسط پیمانکار، لازم بود که از اقدامات انجام شده و همینطور تجهیزاتی که از سوی صندوق در اختیار قرار گرفته بود گزارش اخذ شود. در این راستا بعد از ارزیابی میدانی از مرمت های انجام شده، این بنای تاریخی از پیمانکار قبلی تحویل گرفته شد و هم اکنون آماده کارشناسی قیمت برای واگذاری حق بهره برداری مدت معین به بخش خصوصی است.

کرم زاده همچنین به توافق صورت گرفته با اداره کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان درباره مجموعه تاریخی «چلبی اوغلی» تصریح کرد: این بنای تاریخی از جمله مواریث فاخر استان است که ظرفیت اقامتی، پذیرایی و گالری دارد. او ادامه داد: درباره مالکیت بنا با اداره کل اوقاف استان اختلاف نظری وجود داشت که در نشستی مشترک با مدیرکل اوقاف توافقاتی صورت گرفت.

مدیر امور اقتصادی و بازرگانی صندوق احیاء با اشاره به اینکه میراث فرهنگی سالیان پیش در قالب طرح پردیسان در این پروژه سرمایه گذاری کرده است گفت: مقرر شد بعد از ارزیابی، میزان مشارکت طرفین مشخص شود تا مقدمات واگذاری حق بهره برداری مدت معین این بنای تاریخی به بخش خصوصی جهت مرمت و احیاء، پیش از پایان سال فراهم شود.

کرم زاده همچنین از تصمیم گیری برای واگذاری جهت مرمت، احیاء و بهره برداری مدت معین «غار کتله خور» با سرمایه گذاری بخش خصوصی خبر داد و گفت: این غار که در شهرستان خدابنده زنجان قرار دارد از جمله اماکن بی نظیر کشور است که زیرساخت های اولیه آن توسط دولت ایجاد شده است و لازم است که برای سرویس دهی به بازدیدکنندگان و گردشگران در قالب کاربری هایی نظیر فرهنگی-اقامتی- پذیرایی به بخش خصوصی واگذار شود.

او ادامه داد: غار کتله خور این ظرفیت را دارد که به عنوان یک جاذبه غارنوردی برای تورهای گردشگری داخلی و بین المللی معرفی شود. همچنین می توان از این بستر برای برپایی گالری و فروشگاه های عرضه صنایع دستی استان زنجان نیز بهره برد.

کرم زاده با اشاره به اینکه خوشبختانه در سال های گذشته کاوش های خوبی در این غار صورت گرفته و با ورود سرمایه گذار توانمند، می توان گردشگری منطقه را رونق بخشید، گفت: در این راستا قرار شد ارزیابی های فنی و اقتصادی از این مجموعه صورت پذیرد تا به بخش خصوصی واگذار شود.

گفتنی است در این سفر مدیر امور اقتصادی و بازرگانی صندوق از موزه مردان نمکی نیز بازدید و درباره توسعه فعالیت های صندوق در استان زنجان و همچنین تعیین کاربری های جدید برای حفاظت و احیاء بناهای تاریخی استان با مسئولان و متولیان امر همفکری و تبادل نظر شد.


1399/11/5

کلید واژه: