امروز يکشنبه 26 ارديبهشت 1400      
با حضور وزیر میراث فرهنگی و مدیرعامل صندوق احیا صورت گرفت
امضای تفاهم نامه مرمت و احیا «عمارت حاج رئیس» بوشهر
با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، تفاهم نامه مرمت، احیا و بهره برداری از بنای تاریخی «عمارت حاج رئیس» بوشهر فی مابین سازمان بنادر و دریانوردی و صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی فرهنگی امضا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، این تفاهم‌نامه شامگاه امروز دوشنبه ۱۳ بهمن ۹۹ بین اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر (مالک عمارت) و صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی با حضور دکتر علی‌اصغر مونسان در محل بازارچه صنایع‌دستی مبارکی به امضا رسید.

عمارت تاریخی حاج‌رئیس با قرارگیری در کنار دریای خلیج‌فارس و دارا بودن معماری منحصربه‌فرد، می‌تواند به عنوان یک مرکز فرهنگی ‌اقامتی بی‌نظیر در جنوب‌ ‌کشور مورد استفاده قرار گیرد . همکاری سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مالکیت دولتی بنا و بخش خصوصی با مدیریت صندوق احیا می تواند اتفاقی ماندگار را رقم بزند و الگویی برای سایر دستگاه ها باشد.

با امضای این تفاهم‌نامه، اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر مرمت، احیا، نگهداری و حق بهره‌برداری از بنای تاریخی عمارت حاج‌رئیس را به صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی واگذار کرد.
همچنین صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی برای شناسایی و جذب سرمایه‌گذار و بهره‌برداری، به منظور اجرای این تفاهم‌نامه متعهد است بر اساس قوانین حاکم خود، نظارت بر مرمت و بهره‌برداری بنا را به عهده بگیرد.

به استناد ماده 98 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه، دستگاه های اجرایی مکلفند نسبت به مرمت و احیای بناهای تاریخی در اختیار، از محل اعتبارات خود اقدام کنند. از سویی بر اساس ابلاغ رئیس جمهور محترم در سال 96، اساس برنامه باید بر مبنای واگذاری بسیاری از ساختمان های تاریخی به صورت اجاره به بخش خصوصی جهت بهره برداری مناسب باشد. این مهم به استناد قانون، توسط صندوق احیا پیگیری و اجرایی می شود.

احیاء ابنیه‌های‌تاریخی با کاربری در شان بنا و متناسب با اصالت و هویت آن، از جمله کارهای ارزشمند و آینده‌نگر صندوق‌احیاء است که کمک می‌کند در کنار حفظ و تثبیت این مواریث میان نسلی، شاهد رونق گردشگری، اشتغالزایی، توسعه فرهنگ و هنر و جریان یافتن زندگی و حیات دوباره در این بناها باشیم.1399/11/13

کلید واژه: