امروز يکشنبه 26 ارديبهشت 1400      
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خبر داد:
شکل‌گیری نهضتی بزرگ برای احیای بناهای تاریخی کشور
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: واگذاری حق بهره‌برداری از بناهای تاریخی، نهضت بزرگی در کشور شکل داد و بناهای متعددی با کاربری گردشگری احیا شدند که در کنار ایجاد اشتغال و افزایش ظرفیت‌های گردشگری کشور، مأموریت‌های حفاظت از آثار تاریخی برای این وزارتخانه محقق شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، دکتر علی‌اصغر مونسان شامگاه یکشنبه ۱۷ اسفندماه ۹۹ در نخستین روز از سفر خود به استان گلستان در دیدار با آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی نماینده ولی‌فقیه در استان گلستان و امام‌جمعه گرگان، گفت: در حوزه میراث‌فرهنگی با اعتبارات دولتی امکان مرمت، حفظ و احیای بناهای تاریخی سطح کشور میسر نبود از این‌رو وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، حق بهره‌برداری از بناهای تاریخی کشور را تا جایی که امکان داشت به مردم و بخش خصوصی واگذار کرد و با این اقدام، بناهای تاریخی مرمت و به فضاهای گردشگری شامل پذیرایی و اقامتی تبدیل شدند.

او خاطرنشان کرد: در دولت تدبیر و امید با تکیه‌بر اقتصاد مردمی، با وجود تحریم‌های ظالمانه و حداکثری و کمبود منابع اعتباری دولتی، رکوردهای خوبی در حوزه گردشگری به ثبت رسیده است و گردشگری قبل از شیوع ویروس کرونا نشاط و شادابی خوبی در کشور پیدا کرد.

مونسان با اشاره به اینکه با وجود همه مشکلات و اتفاقات نامبارکی که در سال ۱۳۹۸ برای گردشگری کشور رقم خورد، در بحث گردشگری خارجی از ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار گردشگر به ۸ میلیون و ۸۶۰ هزار نفر در ۹ ماهه سال ۱۳۹۸ رسیدیم که رکوردی تاریخی در حوزه گردشگری کشور است تصریح کرد: گردشگری سهم بسیار مهمی را در سطح کشور در حفظ و ایجاد اشتغال‌ با سرمایه‌گذاری بسیار اندک، نسبت به سایر بخش‌های اقتصادی دارد. در سال ۲۰۱۹ میلادی ۱۱,۸میلیارد دلار برابر با ۲.۸ درصد سهم حوزه گردشگری از GDP کشور بود که بسیار عدد ارزشمندی برای این حوزه است.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به افزایش دو برابری ظرفیت اقامتی‌گردشگری در دولت تدبیر و امید گفت: اقامتگاه‌های بوم‌گردی چند مأموریت مهم نظام و کشور را توانسته به انجام برساند که به ایجاد اشتغال برای جوانان، جلوگیری از مهاجرت روستا به شهر، برگرداندن نشاط به روستاها می‌توان اشاره کرد. او ادامه داد: بیش از ۴۸۰ هتل در دولت تدبیر و امید به بهره‌برداری رسیده است و از عدد ۲۶۹ هزار تخت اقامتی به عدد ۴۷۱ هزار تخت اقامتی رسیده‌ایم که حدود دو برابر افزایش پیدا کرده است.


احیا 99 رشته منسوخ شده صنایع دستی

مونسان در ادامه این دیدار با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه صنایع‌دستی کشور، عنوان کرد: با تلاش‌های انجام شده حجم بالایی از هنرمندان و صنعتگران بخش صنایع‌دستی را جوانان تشکیل می‌دهد که ارزش ‌افزوده بسیار بالایی را با استفاده از این حوزه ایجاد می‌کنند. در بخش صنایع‌دستی، ۹۹ رشته منسوخ ‌شده در دولت تدبیر و امید توسط پژوهشگاه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی احیا و به چرخه اقتصادی کشور برگردانده شده است. او یادآور شد: ۲۷۹ میلیون دلار حجم صادرات صنایع‌دستی از مبادی گمرکی در سال گذشته و پیش از شیوع کرونا بوده است و به‌ همین میزان یعنی حدود ۳۰۰ ‌میلیون دلار به‌صورت چمدانی از کشور صادر شده است که نشان از رونق حوزه صنایع‌دستی در کشور است.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، اعلام کرد: ۱۵۹ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری کشور در حال ایجاد است و ۲۶ هزار میلیارد تومان حجم پروژه‌های بخش گردشگری است که فقط در دولت دوازدهم به اتمام رسیده است.


تقدیر از ورود بخش خصوصی به مرمت و احیا بناهای تاریخی

در ادامه این دیدار آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی نماینده ولی‌فقیه در استان گلستان و امام ‌جمعه گرگان با تأکید بر این‌که امروزه علاقه مردم دنیا برای بازگشت به گذشته و سنت ملت‌ها و شناخت آن افزایش‌ پیدا کرده است، عنوان کرد: : وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مسئولیت بسیار حساس و مهمی دارد و کشور می‌تواند با بهره‌مندی از این حوزه‌ها بدون نفت اقتصاد خود را تأمین کند. او تصریح کرد: اقدامات خوب و پسندیده‌ای برای ورود بخش خصوصی به حوزه مرمت، حفظ و احیای بناهای تاریخی کشور توسط وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اجرایی شده است که جای تقدیر و تشکر دارد. آیت‌الله نورمفیدی با تاکید بر اینکه حوزه گردشگری می‌تواند بیش از هر صنعت دیگری اقتصاد استان گلستان را متحول کند گفت: جزیره آشوراده، دیوار تاریخی گرگان، شهر باستانی جرجان و میراث جهانی گنبد قابوس از آثار شاخص گلستان است که می‌تواند تحولی در حوزه اقتصادی استان ایجاد کند .


بهره برداری از 13 هزار میلیارد ریال پروژه

هادی حق‌شناس استاندار گلستان نیز با تأکید بر این‌که وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اقدامات بزرگی در استان اجرایی کرده است، گفت: بالغ ‌بر ۱۳ هزار میلیارد ریال پروژه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در استان گلستان افتتاح و کلنگ زنی می شود. او با اشاره به اینکه تعداد تخت و اتاق‌های بخش گردشگری در دولت تدبیر و امید در استان گلستان دو برابر شده است گفت: ثبت اخیر چهار روستا و یک شهر استان گلستان به‌عنوان روستاها و شهر ملی صنایع‌دستی که برای نخستین‌بار رقم خورده است یکی از اقدامات ارزشمند اخیر اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای استان بوده است و این اقدام موجب شد تا استان علاوه بر طبیعت و میراث‌فرهنگی در حوزه صنایع‌دستی نیز در عرصه‌های ملی و بین‌المللی بدرخشد.


حمایت مجلس از میراث فرهنگی

غلامرضا منتظری نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس نیز در این دیدار، گفت: برای حمایت از میراث‌فرهنگی کشور در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی حدود ۳ هزار میلیارد ریال مصوب شده است. احمد تجری مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان نیز اهم اقدامات اخیر حوزه میراث‌فرهنگی استان را برشمرد و افزود: یکی از اقدامات اصلی برای ثبت جهانی دیوار بزرگ گرگان نقشه‌برداری، تعیین حریم و پلان مدیریتی است که به این منظور ۵۰ میلیارد ریال برای این اثر تاریخی تخصیص ‌یافته، در حال حاضر با عقد قرارداد با سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، تصویربرداری هوایی از این اثر تاریخی در حال انجام است . او با اشاره به اقدامات حفاظتی از میراث جهانی گنبد قابوس، ادامه داد: در بحث بوته‌زدایی میراث جهانی گنبد قابوس با دانشگاه تهران قراردادی منعقد شده است تا با تجربه این دانشگاه در دیگر آثار تاریخی شاخص کشور، مرمت و مطالعات اساسی رک برج برای عدم رویش مجدد بوته و علف بر روی آن اجرایی شود.

گفتنی است امروز با حضور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی در استان گلستان، آیین افتتاح متمرکز پروژه‌های مرمت و احیای حوزه میراث‌فرهنگی سطح کشور به‌صورت ویدئوکنفرانس با حضور دکتر حسن روحانی رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران برگزار خواهد شد. در این آئین، بخشی از پروژه های صندوق احیا نیز به بهره برداری خواهد رسید.


 1399/12/18

کلید واژه: