امروز يکشنبه 26 ارديبهشت 1400      
با حضور نمایندگان صندوق احیا و شرکت چادرملو صورت گرفت
آغاز فرایند مرمت و احیاء «پردیسان اردکان»
طی مراسمی با حضور سرپرست فرمانداری، نماینده مردم اردکان، مدیرعامل شرکت چادرملو و نماینده صندوق احیا، «مجموعه تاریخی پردیسان اردکان» به منظور مرمت، احیا و بهره برداری مدت معین به مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو تحویل داده شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، سرپرست فرمانداری اردکان در حاشیه این مراسم با بیان این‌که گردشگری یک صنعت پاک و درآمدزاست؛ از پتانسیل‌های گردشگری اردکان به‌عنوان یک منبع درآمد پایدار یاد کرد و گفت: وجود منسجم‌ترین بافت تاریخی زنده کشور در اردکان فرصت مناسبی برای توسعه صنعت گردشگری است .

مصطفی پوردهقان‌اردکان اظهار داشت: مجموعه پردیسان اردکان با هدف ایجاد زیرساخت مناسب و مطمئن برای توسعه گردشگری و تأمین نیازهای اقامتی گردشگران داخلی و خارجی در قالب طرح ملی پردیس اجرایی شده است .

او افزود: پردیسان شامل چهار خانه به نام‌های سروری، سنائی، مجد و انصاری است که در در محله تاریخی چرخاب اردکان واقع شده و و دارای قدمتی از دوره صفویه تا دوره قاجاریه است . سرپرست فرمانداری اردکان اظهار داشت: این مجموعه طی قراردادی ۲۵ ساله برای مرمت و بهره‌برداری مدت معین به شرکت معدنی و صنعتی چادرملو واگذار شده است .

گفتنی است بهمن ماه 99 طی آئینی رسمی و با حضور وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مدیرعامل صندوق احیاء و مسئولان ارشد استان یزد، تفاهم نامه مرمت، احیاء و بهره برداری از «مجموعه تاریخی پردیسان اردکان» بین صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و مرمت و احیاء اماکن تاریخی فرهنگی و شرکت معدنی و صنعتی چادرملو امضا شد. این تفاهم نامه در راستای نیل به اهداف و سیاست‌های توسعه اقتصادی و اشتغالزایی و به منظور بهره ‌برداری مناسب از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور در جهت واگذاری حق بهره ‌برداری مجموعه تاریخی چرخاب اردکان امضا شد. هدف این تفاهم نامه، ایجاد زمینه‌های مشارکت در مرمت و احیاء و بهره‌ برداری مناسب و بهره گیری از توانمندی های اجرایی، علمی و فرهنگی در راستای نجات بخش اعظمی از بافت تاریخی اردکان و توسعه صنعت گردشگری این شهر بود.

به گفته مدیر عامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور بهترین راهکار برای جلوگیری از تخریب و ویرانی ها بناهای تاریخی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در آن با نظارت صندوق احیاء است و بهره گیری از ظرفیت شرکت ها و کارخانه های تولیدی و صنعتی به منظور مرمت و احیاء بناهای تاریخی و فرهنگی گامی رو به جلو و موثر در حفاظت از مواریث تاریخی و فرهنگی کشور است. امضای تفاهم نامه و مشارکت با صندوق احیاء فرصتی برای بخش خصوصی است تا از این بستر به بهترین شکل در راستای مسئولیت اجتماعی خود گام بردارند.1399/12/29

کلید واژه:#صندوق_احیا #بناهای_تاریخی #پردیسان_اردکان #یزد #مرمت #میراث_فرهنگی #سرمایه گذاری