امروز يکشنبه 26 ارديبهشت 1400      
دبیر فراکسیون گردشگری مجلس در دیدار مدیرعامل صندوق احیا تاکید کرد
ترویج معماری ایرانی اسلامی با احیای آثار تاریخی
دبیر فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با شیوع ویروس کرونا ضربه سنگینی به این بخش از صنعت کشور وارد شد، گفت: احیای بافت و آثار تاریخی بهترین راه برای حفظ و ترویج معماری ایرانی اسلامی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، محمدصالح جوکار در دیدار مدیرعامل و رییس هیات مدیره صندوق احیا، مدیرکل میراث فرهنگی یزد و جمعی از فعالان گردشگری استان افزود: گردشگری یکی از صنایع نوپا کشور است و مسیر رشد را به خوبی طی می‌کرد به گونه‌ای که شاخص‌های بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشت .

او تصریح کرد: این پیشرفت در حالی رخ داد که با شیوع کرونا به یک باره و با شدت زیادی افت کرد و محدودیت‌هایی که اعمال شد در ایران و در تمامی کشورها این صنعت را با مشکل جدی مواجه کرد .

دبیر فراکسیون گردشگری مجلس یازدهم تصریح کرد: البته در شرایط فعلی هم اگر رعایت پروتکل‌ها به صورت کامل انجام شود، می‌توان این صنعت را مدیریت کرد و کار را به جلو برد .

جوکار با بیان اینکه سلایق و تصمیم گیری‌ها در این زمینه بسیار متفاوت است، افزود: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم نوپاست و اعتبار آن هم به تازگی در حال شکل گیری است، قطعا آینده خوبی در پیش روی این صنعت هست .

رییس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بودجه مجلس هم نگاه خاصی به این وزارتخانه و صنعت گردشگری وجود دارد، تصریح کرد: اگر بخواهیم به فرهنگ ایرانی و اسلامی بازگردیم چاره ای جز مراجعه به معماری سنتی نداریم .

جوکار بیان کرد: اگر هزار بار هم برای یک جوان از معماری ایرانی اسلامی صحبت کنیم ممکن است با ویژگی‌های آن به درستی آشنا نشود ولی اگر تنها یک بار زمینه استفاده وی از چنین ساختمان و معماری فراهم شود، قطعا بهترین نوع آشنایی و درک از ویژگی های آن را به دست می آورد .

نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس گفت: هرچه در این حوزه کار شود و به سمت احیای بافت های سنتی و قدیمی برویم در ترویج فرهنگ و سبک معماری ایرانی اسلامی کمک می کند .1400/1/08

کلید واژه: