امروز يکشنبه 26 ارديبهشت 1400      
درگذشت «غاده حجاوی» حامی بزرگ صنایع دستی ایرانی
غاده حجاوی رئیس شورای جهانی صنایع‌دستی و یکی از حامیان اصلی صنایع دستی ایران، شامگاه پنجشنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ درگذشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، رئیس فقید شورای جهانی صنایع‌دستی در دوران فعالیت خود با نگاه ویژه به هنرهای اصیل و صنایع‌دستی مردمان جای‌جای این کره خاکی و جدیت در توسعه، ترویج و حمایت از دست‌ساخته‌های هنرمندانه بشری، گام‌های استواری در جهت تأمین اهداف شورای جهانی صنایع‌دستی برداشته بود.

غاده حجاوی بارها به‌منظور بررسی وضعیت شهرها و روستاهای جهانی صنایع‌دستی قبل و بعد از ثبت آن‌ها به کشور ما سفر کرده بود و علاقه زیادی به صنایع‌دستی و ظرفیت‌های موجود آن در ایران داشت.

او در سفر به ایران با حضور در شهرها و استان‌های مختلف کشورمان از جمله، مشهد، ملایر، زنجان، روستای قاسم آباد گیلان و ... ضمن بررسی ظرفیت‌های ایران در حوزه صنایع‌دستی نقش مهمی در ثبت جهانی شهرها و روستاهای صنایع‌دستی ایران داشته است، به گونه‌ای که در حال حاضر ایران با ۱۴ شهر و روستای جهانی رتبه اول را در تعداد ثبت جهانی شهرها و روستاهای صنایع‌دستی در دنیا دارد .

غاده حجاوی همچنین ارتباط تنگاتنگی با مسئولان وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشورمان و نیز هنرمندان شهرها و روستاهای مختلف ایران داشت و همواره به‌عنوان یکی از حامیان صنایع‌دستی ایران از او نام برده می‌شود.1400/1/14

کلید واژه: