امروز يکشنبه 10 مرداد 1400      
پیام مدیرعامل صندوق احیا به مناسبت گرامیداشت روز معلم
معلمان، بزرگترین احیاگران جوامع هستند
مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرض دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی با صدور پیامی، دوازدهم اردیبهشت ماه سالروز شهادت متفکر و فیلسوف عالی مقام و استاد فرزانه شهید مرتضی مطهری و آغازین روز هفته بزرگداشت مقام معلم را تبریک و تهنیت گفت .

به گزارش روابط عمومی صندوق احیاء، در متن این پیام آمده است :

«دوازدهم اردیبهشت ماه سالروز شهادت متفکر و فیلسوف عالی مقام و استاد فرزانه شهید مرتضی مطهری و آغازین روز هفته بزرگداشت مقام معلم، یادآور تلاش و مجاهدت مردان و زنان فرهیخته و فرهنگ سازی است که در تاریخ پرافتخار این سرزمین در حریم معطر و نهاد مقدس مدرسه، زیباترین جلوه های تعلیم و تربیت را به نمایش گذاشته و فرزندان این مرز و بوم را به گوهر دین و اخلاق و دانایی زینت می بخشند. طلایه دارانی که نبی مکرّم اسلام (ص) در مقام بزرگی‌اش می‌فرماید: «اِنَّما بُعِثتُ مُعَلِّماً». (من معلّم برانگیخته شدم)

» معلّم» به یادگارماندنی‌ترین واژه‌ای است که در طول تاریخ بشریت، با نقش مؤثّر خود توانسته است رسالت خطیر «هدایت»، «تفکّر» و «اندیشه ورزی» نسل‌های بشری را بر دوش کشیده و در اعصار و قرون متمادی، بر تارک تعلیم وتربیت جوامع گوناگون بدرخشد .

دستیابی به توسعه پایدار که بر ستون های دانایی و توانایی استوار شده باشد، به دست معلمانی میسر است که به عنوان میراث ناملموس هر جامعه ای، وظیفه خطیر انتقال دانش و بینش را به نسل های آینده بر عهده دارند. بی شک معلمان بزرگترین احیاگران جوامع در طول تاریخ هستند که همواره با شمع وجود خویش حیات بخش زندگی آدمها بوده اند .

از همین رو است که معلم پیر انقلاب، امام راحل‏(ره)، در شان معلم مى‏فرماید: «مقام معلم مقام والایى است، مقامى بالاتر از مقام معلم نیست» و مقام معظم رهبری نیز در این باره مى‏فرمایند:«واژه معلم جزو واژه‏هاى مقدس است. در جامعه ما، که اساس در تعلیم و تزکیه و تربیت قشرهاى گوناگون است، معلم مقام ویژه‏اى دارد.» آری! بی تردید نقش کلیدی و حیاتی، معلمان، این معمارانِ انسان ساز، در پیشرفت مادی و معنوی میهنمان، متمایز و بی بدیل است .

فرصت را مغتنم شمرده، با گرامیداشت یادروز شهادت معلم فرزانه، علامه شهید مرتضی مطهری، همراه با ملت شریف ایران، زیبنده‌ترین و صمیمانه‌ترین مراتب سپاس خود را تقدیم حضور معلمان گرانمایه‌ای می‌نمایم که صادقانه، خالصانه و عاشقانه، تعلیم و تربیت فرزندان این مرز و بوم را بر عهده دارند و در برابر عظمت و مقام شامخ آنان سر تعظیم فرود می آورم.  «1400/2/12

کلید واژه:#صندوق_احیاء # روز_معلم #شهید_مطهری #اردیبهشت # معلم # میراث_ناملموس # تعلیم_و_تربیت #بناهای_تاریخی #مرمت #میراث_فرهنگی #