امروز يکشنبه 30 خرداد 1400      
پیشنهادهای عملی اجرای تفاهم نامه مشترک توسط مدیران دو طرف ارائه شد
برگزاری نشست آنلاین صندوق احیاء و پارادورز اسپانیا
نشست مجازی مشترک مدیرعامل صندوق احیاء و مدیران شرکت پارادورز اسپانیا با موضوع چگونگی اجرایی کردن محورهای تفاهم نامه مشترک، به صورت آنلاین برگزار و طرفین پیشنهادهای عملی خود را در این زمینه ارائه کردند.

به گزارش روابط عمومی صندوق احیاء، در این نشست که روز دوشنبه 20 اردیبهشت برگزار شد ، مدیرعامل صندوق احیاء با تاکید بر اینکه در تفاهم نامه های دو یا چند جانبه پیش بینی سازوکارهای عملی برای اجرایی شدن مفاد آن ملاک عمل است گفت: این صندوق مجموعه های تاریخی در اختیار دارد که حدود 30 درصد از آنها در مرحله مرمت و یا بهره برداری هستند.

هادی میرزائی تبادل تجربه با بازارهای جهانی و استفاده از دانش فنی روز دنیا در این حوزه را ضروری دانست و ادامه داد: بهره گیری از تجربیات ارزنده پارادورز در احیاء ابنیه تاریخی ما را بر آن داشت تا از این ظرفیت استفاده کنیم .

او با اشاره به محور اول همکاری یعنی برگزاری دوره های آموزشی و بازدیدهای فنی به منظور انتقال اطلاعات و دانش فنی گفت: در این زمینه در گام نخست می توانیم وبینار های تخصصی برای ارائه طرح های مرمت و احیاء برگزار کنیم .

میرزائی با پیشنهاد برگزاری 57 وبینار طی 57 هفته گفت: سرفصل های این وبینارها طی دو هفته آینده برای پارادورز ارسال می شود تا در هر یک از حوزه ها آمادگی وجود داشت، از تجربیات آنها به ویژه برای تکمیل سند احیاء ابنیه تاریخی و بافت های تاریخی استفاده شود .

مدیرعامل صندوق احیاء تصریح کرد: برای ما، احیاء و باززنده سازی ابنیه تاریخی متناسب با نیازهای روز، مقدم بر مرمت و مباحث تجاری و اقتصادی است .

میرزائی ادامه داد: پیشنهاد می شود در زمینه بررسی روندها و چگونگی اعطای کاربری در طرح های احیاء و تعریف کاربری متناسب با نیازهای امروز، نشست های تخصصی بین طرفین برگزار شود .

کامپوس ریگالادو مدیر بازرگانی پارادورز نیز در این بخش با پیشنهاد برگزاری 6 نشست تخصصی طی یک سال آینده گفت: صندوق احیاء می تواند به گونه ای برنامه ریزی کند که یک هیات از شرکت پارادورز از 20 تا 30 بنای تاریخ مدنظر صندوق احیاء در پهنه های جغرافیایی مختلف بازدید داشته باشد تا نسبت به تبادل نظر وارائه تجربیات، گام عملی برداشته شود .

مدیرعامل صندوق احیاء نیز تاکید کرد: مطالعات طرح های احیاء که توسط صندوق اجرا شده است، پیش از سفر هیات اسپانیایی در اختیار قرار می گیرد تا در طول سفر و بازدید از ابنیه تاریخی از نظرات مدیران و کارشناسان پارادورز بهره گیری شود .

انتشار کتب علمی و فنی و تبادل نشریات و مقالات به طور متقابل، دومین محور تبادل نظر طرفین در این نشست بود. میرزائی در این باره گفت: صندوق احیاء نشریه ای تحت عنوان فصلنامه احیاء دارد که به نمونه های احیا شده ابنیه تاریخی در سطح نظری و تجربی می پردازد. در این زمینه طراحی فرایندها وارائه کتبی در موضوعات به تفکیک نوع بنا (کاروانسرا، حمام ایرانی و خانه ایرانی) در دستور کار است. او ادامه داد: چنانچه پارادورز در این حوزه اسنادی یا مقالاتی دارد می تواند در اختیارصندوق قرار دهد تا تجربه آنها نیز به اشتراک گذاشته شود .

میرزائی درباره برنامه ریزی برای تبادل هیئت مدیران ایرانی و اسپانیایی برای بازدید از ظرفیت های دوکشور گفت: صندوق احیاء می تواند در شش ماه آینده میزبان هیاتی از شرکت پارادورز باشد و چناچه بسترلازم برای سفر هیات ایرانی به اسپانیا هم از سوی این شرکت مهیا شود این امادگی از طرف ما نیز وجود دارد .

او با اشاره بسترسازی اعزام دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری اسپانیایی برای مطالعات پایان نامه درباره معماری و اماکن تاریخی ایرانی گفت: دانشگاه های معتبر دنیا به دنبال برگزاری فاندهایی برای بناهای تاریخی ایران هستند که پیشنهاد می کنیم 300 بنای مرمت نشده ای که در اختیار صندوق است به عنوان فرصت مطالعاتی برای دانشجویان اسپانیایی معرفی شود .

گفتنی است در پایان نشست مقرر شد اقدامات لازم برای پیاده سازی مفاد تفاهم نامه از سوی طرفین به صورت جدی در دستور کار قرار بگیرد .1400/2/20

کلید واژه: