امروز يکشنبه 10 مرداد 1400      
در دیدار مدیرعامل صندوق احیاء و رئیس دانشگاه هنر تاکید شد
ورود دانشگاه هنر به مرمت و احیاء بناهای تاریخی و فرهنگی
در دیدار مدیرعامل صندوق احیاء و رئیس دانشگاه هنر بر همکاری مشترک در زمینه مرمت و احیاء اماکن تاریخی و فرهنگی تاکید و طرفین از امضای تفاهم نامه همکاری در این حوزه طی هفته آینده خبر دادند.

به گزارش روابط عمومی صندوق احیاء، در این دیدار که در سالن جلسات دانشگاه هنر برگزار شد، مدیرعامل صندوق احیاء ضمن تشریح تاریخچه و اهداف تشکیل این صندوق گفت: قصد داریم رویکرد دانشگاهی و علمی را با رویکرد بازاری تلفیق کنیم تا علاوه بر اینکه اقتصاد میراث فرهنگی تحقق می یابد، هویت فرهنگی و شانیت بناهای تاریخی نیز مورد توجه قرار گرفته و حفظ شود .

هادی میرزائی با تاکید بر اینکه طی سال های اخیر تلاش شد از نگاه انحصاری حفاظت محور به بناهای تاریخی فاصله گرفته و به سمت احیاء این بنا ها متناسب با نیازهای روز حرکت کنیم به ادامه داد: در حال حاضر ماموریت صندوق احیا به استناد قانون در 3 حوزه صنایع دستی، فرش دستباف و مرمت و احیاء بناهای تاریخی تعریف شده است که تلاش می کند به عنوان یک نهاد بین بخشی، با یک نقشه راه مشخص و وحدت عمل در این حوزه ها عمل کند .

او تصریح کرد: در این راستا صندوق احیاء یکی از برنامه ها خود را توسعه همکاری های بین بخشی قرار داده و تلاش می کند صدای نخبگان را بشنود و متناسب با نیازهای روز، نسبت به مرمت، احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی با مشارکت بخش خصوصی اقدام کند .

مدیرعامل صندوق احیاء با اشاره به انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک با دستگاه های مختلف از جمله وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت ارتباطات، سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، تولیت آستان قدس، صندوق توسعه حرم های مطهر، شهرداری ها، بنیاد مسکن، معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری و ... به منظور احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی تصریح کرد: صندوق احیاء ظرفیت بسیاری خوبی در این حوزه دارد و تلاش می کند ضمن انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک با دانشگاه های مختلف، رویکرد علمی و دانشگاهی را در حوزه مرمت و احیاء بناهای تاریخی به صورت جدی دنبال کند .


قدردانی از رویکرد و نگاه صندوق احیاء

رئیس دانشگاه هنر نیز در این دیدار با استقبال از همکاری مشترک با صندوق احیاء گفت: همکاری های علمی، پژوهشی و فنی با مشارکت اساتید و دانشجویان، کارآفرینی و توسعه آموزش های هنری و فرهنگی در بناهای تاریخی، توسعه مهارت افزایی از طریق استارت آپ ها و آشتی دادن فضای آکادمیک با هنرهای سنتی از جمله محورهایی است که می تواند زمینه همکاری مشترک دانشگاه هنر و صندوق احیاء باشد. دکتر سید حسن سلطانی با تاکید بر تعریف برنامه و اقدامات مشترک بین طرفین و تسریع در ایجاد زیرساخت های همکاری تصریح کرد: امیدواریم طی 10 روز آینده تفاهم نامه، توافق نامه و قرارداد همکاری مشترک بین صندوق احیا و دانشگاه هنر امضا شود. او با قدردانی از رویکردی که صندوق احیاء در حوزه مرمت و احیاء بناهای تاریخی و فرهنگی در پیش گرفته است گفت: این همکاری مشترک علاوه بر حوزه مرمت و احیاء بناهای تاریخی، آثار و تبعات بسیار مثبتی در حوزه های گردشگری نیز خواهد داشت .

گفتنی است در این دیدار دکتر رازقی معاون آموزشی دانشگاه هنر ، دکتر شفیعی معاون اداری و مالی دانشگاه هنر ، دکتر حسینی و دکتر محمودی اعضا هیات علمی دانشگاه هنر و همچنین دکتر مهدی حمزه نژاد معاون فنی و اجرایی صندوق احیاء به بیان نظرات و دیدگاه های خود برای توسعه همکاری مشترک بین طرفین پرداختند .1400/3/23

کلید واژه: