امروز يکشنبه 10 مرداد 1400      
جایزه ملی احیاء و تهیه پایگاه داده اطلاعاتی بناهای تاریخی محور گفت و گوهای طرفین بود
همکاری مشترک صندوق احیاء و شهرداری تهران
نشست هم اندیشی فیمابین صندوق احیاء و شهرداری تهران با محوریت برگزاری اولین رویداد جایزه ملی احیاء و تهیه پایگاه داده اطلاعاتی (Web GIS) بناهای تاریخی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی صندوق احیاء، در این نشست که با حضور هادی میرزائی مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء وبهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی و ابوالفتح شادمهری مدیر بافت و بناهای تاریخی شهر تهران در سالن جلسات عمارت مسعودیه تشکیل شد، طرفین به بیان دیدگاه های خود و برنامه ریزی جهت عملیاتی شدن زمینه های همکاری مشترک پرداختند.

مشارکت و همکاری جهت تهیه پایگاه داده اطلاعاتی (Web GIS) و همچنین تهیه تصاویر سه بعدی و QR CODE شناسامه بناهای تاریخی شهر تهران در اختیار صندوق احیاء، مشارکت و همکاری جهت برگزاری همایش علمی و رویداد ملی احیاء از جمله محورهای گفت و گوی طرفین بود.

در بخش دیگری از این نشست به موضوع آزاد سازی بناهای پیرامون خانه آقاخان نوری و  احیاء خانه نصیرالدوله با اتصال خانه سعادت خواه به آن پرداخته شد.

در این نشست همچنین پیشنهاد شد جلسه ای برای ارائه طرح مشاور مدیریت بافت و بناهای تاریخی در خصوص سند احیاء بناهای و بافت های تاریخی توسط شهرداری تشکیل شود. از دیگر پیشنهادات نشست، عقد تفاهم نامه مشترک فیمابین شرکت های زیرساخت شهری (آب، برق، گاز، مخابرات و...) و میراث فرهنگی با موضوع رفع محدودیت های تاسیسات بناهای تاریخی بود. بررسی قوانین و نقش شهرداری در حمایت از بناهای تاریخی (تاکید بر اجرای قانون معافیت بناهای تاریخی از پرداخت عوارض) و همچنین جلوگیری از تخریب بناهای تاریخی در راستای طرح اتصال و توسعه بافت های ناپایدار شهری از دیگر موضوعات نشست بود.1400/3/24

کلید واژه: