امروز يکشنبه 10 مرداد 1400      
در دیدار مدیرعامل صندوق احیاء با مدیران سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تاکید شد
انتقال تجارب جهانی مرمت و احیاء
به منظور ایجاد هم افزایی و تعامل بین دستگاهی و همچنین بسترسازی برای ارتباط با مراکز علمی و دانشگاهی خارج از کشور برای انتقال تجارب جهانی در زمینه مرمت و احیاء ابنیه تاریخی و راهکارهای عملیاتی کردن این مهم، بانشست دو جانبه ای میان مدیرعامل صندوق احیاء و معاون و مدیران سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی جهت تبادل نظر و اتخاذ تصمیم در خصوص روش های اجرای اهداف برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی صندوق احیاء، در این جلسه که با حضور هادی میرزائی مدیرعامل صندوق احیاء و اكبر قولي معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی، علي اكبر ضيايي مدیركل همکاری‌های علمی دانشگاهی و محمدعلی کیانی مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور تشکل شد، طرفین درباره ایجاد بسترهای همکاری با دانشگاه های فعال خارج از ایران که در حیطه مرمت و بازسازی مجموعه های تاریخی فعال فعالیت دارند، تبادل نظر کردند .

لزوم انتقال تجارب روز دنیا

مدیرعامل صندوق احیاء در این نشست با تاکید بر لزوم ارتقاء سطح دانش و انتقال تجارب روز دنیا در حوزه مرمت و احیا بناهای تاریخی به داخل کشور به تجربه انعقاد تفاهم نامه صندوق احیاء با موسسه پارادورز اسپانیا که جایگاه ویژه ای در حوزه مرمت و احیاء بناهای تاریخی دارد اشاره کرد و گفت: در گذشته نگاه درستی به ظرفیت های این تفاهم نامه وجود نداشت لیکن این روند تغییر کرده و محورهای خوبی برای عملیاتی شدن مفاد آن تعریف و پیاده شده است. هادی میرزائی از سفر یک هیات عالی رتبه از اسپانیا به ایران به منظور انتقال تجربیات مرمت و احیاء بناهای تاریخی در آینده ای نزدیک خبر داد و افزود: همچنین موسسه پارادورز در حال مهیا کردن مقدمات سفر یک هیات عالی رتبه از ایران به کشور اسپانیا به منظور بازدید از تجربه های صورت گرفته در حوزه احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی این کشور است .

میرزائی با پیشنهاد انعقاد تفاهم نامه همکاری بین صندوق احیا و سازمان فرهنگ و ارتباطات اظهار داشت: تبادل تفاهم نامه با دانشگاه ها و موسسات علمی و پژوهشی مرتبط با حوزه مرمت و احیاء و برگزاری هفته های فرهنگی مرتبط با این حوزه در کشورهای هدف از جمله محورهای اصلی این تفاهم نامه است .

در ادامه نشست، مدیران سازمان فرهنگ و ارتباطات به بیان دیدگاه های خود در این زمینه پرداختند. علي اكبر ضيايي مدیركل همکاری‌های علمی دانشگاهی تاکید کرد با شناسایی ظرفیت های دانشگاهی داخلی و خارجی می توان تفاهم نامه های بهتری منعقد کرد. به گفته او در حال حاضر نیز بواسطه سازمان فرهنگ و ارتباطات تفاهم نامه های خوبی با سایر کشورها منعقد شده که می توان از ظرفیت آنها نیز بهره برد. همچنین محمدعلی کیانی مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور نیز با اشاره به اینکه سازمان فرهنگ و ارتباطات متولی تمامی فعالیت های فرهنگی در خارج از کشور است گفت: هفته های فرهنگی بالاترین سطح روابط بین کشورها تلقی می شود و چنانچه صندوق احیاء بتواند در این مسیر برنامه ریزی کند نتایج بسیار موثری در پی خواهد داشت. او تصریح کرد آمادگی داریم در قالب هفته فرهنگی، نشست های تخصصی یا رویدادهای مرتبط با حوزه مرمت و احیاء بناهای تاریخی را برگزار کنیم. اكبر قولي معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی نیز با اشاره به اینکه تلاش می کنیم روابط فرهنگی ایران در خارج از کشور را مدیریت کنیم تاکید کرد: می توانیم حلقه واسط بین صندوق احیاء و مراکز علمی و دانشگاه در خارج از کشور باشیم تا از این ظرفیت به منظور انتقال تجارب احیاء و بهره بردرای از بناهای تاریخی استفاده شود .1400/3/30

کلید واژه: