امروز يکشنبه 10 مرداد 1400      
استاندار کرمان در دیدار با مدیرعامل صندوق احیاء تاکید کرد
کرمان آمادگی واگذاری مرمت بناهای تاریخی به بخش خصوصی
استاندار کرمان در دیدار با مدیرعامل صندوق احیاء، به آمادگی این استان برای واگذاری مرمت و احیای بناهای تاریخی به بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: کرمان بناهای تاریخی و میراثی فراوانی دارد که با ورود سرمایه‌گذار می توان آنها را احیاء کرد و رونق صنعت گردشگری این استان را رقم زد.

به گزارش روابط عمومی صندوق احیاء، علی زینی وند روز شنبه پنجم تیرماه در دیدار مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره بردرای از اماکن تاریخی و فرهنگی اظهار داشت: گردشگری کرمان را به عنوان یک‌ مطالبه در چند ماه اخیر پیگیری کرده ایم که بخشی از آن بناهای تاریخی است که باید تعیین تکلیف شوند.

او همچنین از تکلیف به مجموعه های بزرگ صنعتی و معدنی این استان در راستای مسئولیت های اجتماعی و ورود به بخش میراث فرهنگی با تشکیل شرکت‌های تخصصی نام برد و عنوان کرد: حوزه گردشگری و میراث فرهنگی با شکل گیری این هلدینگ ها از سرمایه استان و در کنار آن با کمک افراد متخصص، پیش برده می شود.

زینی وند به احیا و مرمت کاروانسرای وکیل کرمان با حضور بخش خصوصی اشاره کرد و از پیگیری ها برای حل مشکل تامین آب و برق این مجموعه خبر داد . او داشت: در کرمان به تناسب ظرفیت و سابقه تمدنی آن در حوزه میراث فرهنگی کار نشده و با اجحاف مواجه است .

استاندار کرمان تاکید کرد: گردشگری کرمان را به عنوان یک‌ مطالبه در چند ماه اخیر دنبال کرده ایم که بخشی از آن بناهای تاریخی است که باید تعیین تکلیف شوند.

روند مرمت بناهای میراثی رونق و توسعه می‌یابد

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی نیز در این دیدار به بازدید خود از مجموعه های تاریخی کاروانسرای وکیل، عمارت شترگلو، خانه امینیان در استان اشاره کرد و گفت: با شناسایی سرمایه گذاران و واگذاری اماکن تاریخی به آنها روند مرمت بناهای میراثی رونق و توسعه می‌یابد که نمونه شاخص آن در استان کرمان کاروانسرای وکیل است.

هادی میرزائی افزود: کاروانسرای وکیل کرمان با ۹۵ درصد پیشرفت، عمارت شترگلو با ۶۵ درصد و خانه امینیان با ۹۲ درصد پیشرفت فیزیکی در مرمت و احیا فعال هستند و حمایت های استان توسعه صنعت گردشگری و حفاظت از ابنیه تاریخی را به همراه دارد.

همچنین فریدون فعالی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان نیز از معرفی پروژه های جدید استان برای احیا و مرمت به کمک صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی و فرهنگی کشور خبر داد.1400/4/5

کلید واژه: