امروز يکشنبه 10 مرداد 1400      
مدیرعامل صندوق احیاء در سفر به استان سمنان خبر داد
واگذاری بناهای تاریخی جدید در سمنان
مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌ دستی، فرش دستباف و احیاء و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی گفت: واگذاری امور به مردم سیاست این صندوق برای احیای اماکن تاریخی است و در این راستا به زودی طی فراخوان عمومی، مرمت و احیاء ۵۰ بنای تاریخی جدید به بخش خصوصی واگذار می شود که بخشی از آنها متعلق به استان سمنان است.

به گزارش روابط عمومی صندوق احیاء، هادی میرزائی در سفر دو روزه خود به سمنان بعد از بازدید بناهای تاریخی این استان، در نشست با خبرنگاران گفت: طبق تعامل انجام شده با سرمایه‌گذار قبلی کاروانسرای شاه عباسی دامغان، فسخ قرارداد و خلع ید صورت گرفت و اکنون این کاروانسرا به سرمایه‌گذار متعهد، کاردان و با تجربه بخش خصوصی واگذار شد . او ادامه داد: این کاروانسرا با کاربری فرهنگی، اقامتی و پذیرایی با قرارداد ۲۰ ساله واگذار شده است که طبق زمان بندی ۲ سال اول صرف مرمت می‌شود . میرزائی اضافه کرد: ۱۲۰ میلیارد ریال ارزش سرمایه‌گذاری این اثر تاریخی است که طبق برآورد و پیش‌بینی صندوق احیاء، ۴۰ میلیارد ریال هزینه مرمت نیاز دارد .

او با اشاره به اینکه در راستای اجرای ماده هشت قانون حمایت از فعالان صنایع دستی و تکریم هنرمندان این حوزه، طی سه مصوبه هیأت وزیران چند بنای تاریخی در سمنان و دامغان به صندوق احیاء بیان داشت: کاروان سرای شاه عباسی، خانه صدیق و میررحیمی در دامغان از این جمله هستند .

میرزائی با بیان اینکه در هفته‌های اخیر کاروانسرای دامغان با کارکرد اقامتی، فرهنگی و هنری و با محوریت احیای فرهنگ و هنر بومی به بخش خصوصی واگذار شد، افزود: خانه میررحیمی به عنوان خانه خلاق و مدرسه حشمتیه دامغان نخستین مدرسه این شهرستان به عنوان موزه آموزش و پرورش و چشمه علی دامغان نیز با کاربرد تفرجگاهی برای بهره برداری بهتر در آینده نزدیک به بخش خصوصی واگذار می‌شود .


واگذاری 70 بنای تاریخی در یک سال و نیم گذشته

او با بیان اینکه در طول ۱۵ سال فعالیت صندوق در سطح کشور ۷۵۴ مکان و بنای تاریخی در سراسر کشور ساماندهی و مجوز واگذاری ۱۵۰ بنا به بخش خصوصی صادر شده است، بیان کرد: ۷۰ مجموعه تاریخی فقط در همین یکسال و نیم اخیر به بخش خصوصی واگذار شده است .

میرزائی افزود: با وجود کرونا، صندوق احیاء توانسته بناهای تاریخی را به ارزش ۱۶۰ میلیارد تومان و مجموع سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیارد تومان واگذار کند تا بتوان از ظرفیت‌های تاریخی و فرهنگی و گردشگری به خوبی بهره برد. همچنین ۵۰ واحد دیگر نیز به منظور مرمت و احیاء، به مردم واگذار خواهد شد .


تسهیلات حمایتی از خانه های خلاق

مدیرعامل صندوق احیاء با اشاره به اینکه تفاهم نامه این صندوق با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: طی این تفاهم‌نامه حدود ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات حمایتی کم‌ بهره در راستای اجرای فستیوال خانه‌های خلاق صنایع‌دستی و بافندگی‌ها اختصاص پیدا کرد .میرزائی با بیان اینکه این فستیوال از مردادماه سال‌جاری آغاز و تا مردادماه سال ۱۴۰۱ ادامه پیدا می‌کند تاکید کرد: به هر خانه خلاق در هر استان تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات کم بهره ارائه و همچنین به کسانی که در این فستیوال از خانه خلاق خرید انجام دهند، تا سقف ۲۰ میلیون تومان تسهیلات داده می‌شود .

حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دامغان نیز با اشاره به واگذاری کاروانسرای شاه عباسی دامغان گفت: این بنا در یک موقعیت مکانی عالی و بی نظیر، در مرکز شهر دامغان قرار دارد که با توجه به وسعت بالا و قرارگیری در بین بناهای تاریخی موجود در این محل (امامزادگان، برج چهل دختر، شاهرخیه، کاروانسرای شاه عباسی) از ارزش بالایی برخوردار است . مهدی قاسمی اظهار داشت: این کاروانسرا، اثر تاریخی نفیس است که در بهترین منطقه دامغان (کمربند سبز متصل به محور تاریخی) با موقعیت راهبردی و دسترسی آسان، فرصت سرمایه‌گذاری اقتصادی مناسبی را در شهرستان دامغان ایجاد کرده است . او افزود: این کاروانسرا با معماری زیبا، از معدود کاروانسراهای درون شهری است که با توجه به مساحت بالا و قرار گرفتن در نزدیکی بنای تاریخی چهل دختران و امامزادگان جعفر (ع) و محمد (ع) دارای ارزش تاریخی بالایی جهت سرمایه گذاری است . رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دامغان گفت: حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و رفع مشکلات سرمایه‌گذاران از اولویت‌های مهم این اداره است .1400/4/11

کلید واژه: