امروز يکشنبه 10 مرداد 1400      
در دیدار مشترک مدیران عامل دو طرف تاکید شد
همکاری مشترک بنیاد تعاون ارتش و صندوق احیاء
در دیدار مشترک مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی با مدیرعامل بنیاد تعاون ارتش که با هدف هم افزایی بین دستگاهی برگزار شد، طرفین به تبادل نظر پیرامون زمینه های مشترک همکاری به ویژه در مرمت، احیاء و بهره برداری از مجموعه های تاریخی تحت مالکیت ارتش پرداختند.

به گزارش روابط عمومی صندوق احیاء در این دیدار که سه شنبه 15 تیرماه با حضور هادی میرزائی مدیرعامل صندوق احیاء و امیر سرتیپ رضا خرم‌طوسی مدیرعامل بنیاد تعاون ارتش و امیر سرتیپ موسی شکری در دفتر بنیاد تعاون ارتش برگزار گردید، درباره چگونگی واگذاری مجموعه های تاریخی تحت مالکیت ارتش تبادل نظر شد .
مدیرعامل صندوق احیاء در این نشست ضمن تشریح تاریخچه تاسیس این صندوق گفت: از بدو تاسیس صندوق تا کنون 150 مجموعه تاریخی و فرهنگی به بخش خصوصی واگذار شده است که 70 مجموعه آن تنها در یک سال و نیم گذشته بوده است .
هادی میرزائی با اشاره به همکاری صندوق احیاء با سایر دستگاه های اجرائی به منظور بهره برداری از بناهای در اختیار تصریح کرد: در این راستا تفاهم نامه هایی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان اوقاف و امور خیریه کشور و ... منعقد شده است .
او ادامه داد: صندوق احیاء به عنوان یک نهاد توسعه ای بین دستگاهی و نماینده حاکمیت و به استناد قانون می تواند بناهای تاریخی در اختیار دستگاه ها را با حفظ حقوق مالکانه، به بخش خصوصی واگذار کند .
میرزائی تصریح کرد: دستگاه ها از یک سو اعتبار لازم برای مرمت، احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی در اختیار را ندارد واز طرفی به استناد قانون نمی توانند این بناها را به بخش خصوصی واگذار و منتقل نماید. بنابراین استفاده از ظرفیت قانونی صندوق توسعه و احیاء بهترین راهکار برای مرمت، احیاء و بهره برداری از این بناها با حفظ حقوق مالکانه دستگاه مربوطه است .
مدیرعامل صندوق احیاء با تاکید بر اینکه این مهم می تواند درباره مجموعه های تاریخی در اختیار ارتش نیز محقق شود گفت: در بسیاری از بناهای تاریخی ارتش می توان با توجه به ماتریس کاربری تعریف شده، نسبت به احیاء و بهره برداری از آنها، متناسب با نیاز امروز جامعه و با مشارکت بخش خصوصی اقدام کرد .


به همکاری با جنابعالی و صندوق احیاء اطمینان داریم
در ادامه مدیرعامل بنیاد تعاون ارتش با اظهار خرسندی از برگزاری این نشست دو جانبه گفت: ما نیازمند کسب اطمینان نسبت به این همکاری بودیم که خوشبختانه با حضور جنابعالی و مباحثی که در این نشست مطرح شد، این مهم محقق گشت .
امیر سرتیپ رضا خرم‌طوسی با تاکید بر مستمر بودن این جلسات افزود: لازم است جزئیات همکاری دو جانبه با صندوق احیاء طی جلسات کارشناسی مشخص شود. او اظهار امیدواری کرد با استفاده از ظرفیت صندوق احیاء، مجموعه های تاریخی در اختیار ارتش، احیاء شده و به بهره برداری برسد تا در نتیجه این همکاری، خدمت رسانی بهتری به مردم صورت پذیرد .
امیر سرتیپ شکری نیز در این دیدار با اشاره به اینکه با نگاه جزیره ای هیچ طرحی به نتیجه نخواهد رسید، بر ضرورت در پیش گرفتن رویکرد یکپارچه نگری تاکید کرد و خواستار برگزاری نشست های کارشناسی به منظور همکاری با صندوق احیاء شد .1400/4/15

کلید واژه: