معماران سرمایه های فرهنگی جامعه هستند

مدیرعامل صندوق احیاء با صدور پیامی، روز معمار را گرامی داشت و بر همکاری دو سویه این صندوق با معماران برای مرمت و احیاء بناهای تاریخی و فرهنگی تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی صندوق احیاء، در متن هادی میرزائی آمده است: « سوم اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم و فقیه بزرگ شیخ بهایی دانشمند نام‌دار قرن دهم و یازدهم هجری است که در تقویم رسمی ایران، به نام «روز معمار» نام‌گذاری شده و فرصتی مغتنم است تا از تلاش های جامعه معماران تقدیر گردد.

معماران نقش خالقی را دارند که علاوه بر خلق زیبایی، صاحب هنر و اندیشه بوده و پیروان مکتبی هستند که بیانگر هویت و فرهنگ مردم ایران است.  معماری فرهنگی ترین هنری است که ارتباط انسان با فضا را تعریف می کند و معماران سرمایه های فرهنگی جامعه هستند. از این رو قدردانی از این قشر خلاق و هنرمند، به معنای پاسداشت فرهنگ و هنر و تمدن این سرزمین است. معماری هنر ساختن یک تمدن است.

امروز اگر در سرتاسر این سرزمین از دیدن زیبایی های وصف ناپذیر بناهای تاریخی سیر نمی شویم، مدیون اندیشه و تلاش معماران بزرگی است که این ابنیه ها را خلق کرده اند. صندوق احیاء که متولی حفاظت، مرمت و احیاء بناهای تاریخی و فرهنگی در کشور است، علاوه بر آنکه میراث فرهنگی به جا مانده از خلاقیت و هنرمندی معماران گذشته را احیاء می کند، امروز نیز رابطه ای تنگاتنگ با معماران معاصر دارد و در این مسیر دست معماران را به گرمی می فشارد و اندیشه آنها را در احیاء بناهای تاریخی و فرهنگی به کار می گیرد. اینجانب «روز معمار» را به همه معماران گرانقدر تبریک عرض نموده و از تلاش‌ها و حمیت‌های این انسان‌های اندیشمند در پاسداشت فرهنگ و هنر این سرزمین تجلیل می‌نمایم.»1400/2/3