• امروز : پنج شنبه - ۱۱ آذر - ۱۴۰۰
  • برابر با : Thursday - 2 December - 2021
0
هویت و اصالت بنای تاریخی در استفاده نامتعارف اداری نیست !

بهره برداری «فرهنگی و هنری» از «خانه محتشم»

  • کد خبر : 1505
  • 02 آذر 1400 - 10:55
بهره برداری «فرهنگی و هنری» از «خانه محتشم»

صندوق توسعه و احیاء با استناد به بند ز ماده ۱۱۴ قانون چهارم توسعه موظف است مدیریت احیا و بهره برداری از بناهای تحت اختیار خود را به سرمایه گذار ذی صلاح واگذار کند. از جمله نکات مهم در بهره برداری مناسب و خردمندانه از بناهای تاریخی، انتخاب کاربری متناسب با هویت و اصالت ‌بنا […]

صندوق توسعه و احیاء با استناد به بند ز ماده ۱۱۴ قانون چهارم توسعه موظف است مدیریت احیا و بهره برداری از بناهای تحت اختیار خود را به سرمایه گذار ذی صلاح واگذار کند.

از جمله نکات مهم در بهره برداری مناسب و خردمندانه از بناهای تاریخی، انتخاب کاربری متناسب با هویت و اصالت ‌بنا و توجه به شرایط فرهنگی، اجتماعی و بومی آن است. این موضوع طی فرآیند کارشناسی و از طریق «ماتریس کاربری» صندوق احیاء محقق می شود.

در این راستا همواره تعامل با میراث فرهنگی استان ها نیز به منظور همفکری برای کارشناسی و انتخاب کاربری مناسب بناهای تاریخی به صورت جدی در دستور کار صندوق احیا قرار داشته است.

این مهم در ارتباط با بناهای تاریخی استان فارس و به ویژه خانه محتشم شیراز نیز صورت پذیرفته و مکاتبات زیادی با اداره کل میراث فرهنگی این استان جهت ارائه اطلاعات و پیشنهاد کاربری برای این بنای تاریخی انجام شده است.

با این وجود، همراهی لازم از سوی این اداره کل انجام نگرفته و میراث فرهنگی استان فارس در طول این مدت بر «استفاده غیرمتعارف اداری» از این بنای تاریخی «اصرار» ورزیده است.

این در حالی است که خانه محتشم یکی از قدیمی‌ترین و ارزشمندترين خانه‌های تاریخی شهر شیراز محسوب مي­شود و از اعتبارات «طرح پردیسان» مرمت شده و باید وفق قانون و مصوبه هیات دولت، با واگذاری به بخش خصوصی، به عموم مردم ارائه خدمت کند و بهره برداری غیرقانونی و تعریف کاربری اداری برای آن، تناسبی با هویت و اصالت این بنا ندارد.

گفتنی است به استناد قانون، استفاده بدون مجوز و با کاربری غیرمتعارف برای بناهای تاریخی از سوی دستگاه ها (دولتی یا عمومی) تخلف محسوب می شود. (تبصره ۷ ماده ۶۹ مقررات مالی دولت: «عدم اجراي اين قانون توسط هر يك از مقامات و كارمندان در حكم تصرف غير مجاز در اموال دولتي محسوب مي شود»)

لذا صندوق توسعه و احیاء به منظور اجرای نص صریح قانون که طی آن، ماموریت تعیین و اعطای مجوز کاربری و بهره برداری مناسب از بناها و اماکن تاریخی قابل احیاء به این صندوق واگذار شده است و همچنین مصوبات هیئت محترم دولت که حق استفاده و بهره برداری از بنای تاریخی محتشم شیراز را به صندوق احیاء واگذار کرد است، سال گذشته این بنای تاریخی را به فراخوان عمومی گذاشت و پس از بررسی فنی و اقتصادی پیشنهادهای دریافتی سرمایه گذاران، مرمت، احیا و بهره برداری از آن را با «کاربری فرهنگی و هنری» به سرمایه گذار ذی صلاح واگذار کرد.

این موضوع، قبل و بعد از انتشار فراخوان عمومی، به صورت مکتوب به اداره کل میراث فرهنگی استان فارس جهت معرفی بهره بردار در شأن و همچنین تخلیه ی این بنا اعلام شده بود. لذا بنای مذکور، با کار کارشناسی و طی تشریفات قانونی به سرمایه گذار تحویل گردید.

همانطور که وزیر محترم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بارها بر «زدن زیر میز فرایندهای غلط و ناکارآمد» تاکید کرده اند و معتقدند «عده‌ای در پشت پرده این فرایندهای نادرست معرکه گرفته‌اند»، صندوق احیا نیز تلاش کرده است زیر میز روندهای غلط و غیرقانونی در بهره برداری از بناهای تاریخی بزند.

در این راستا در دو سال اخیر در تعیین و اعطای کاربری بناهای تاریخی، هویت و اصالت بناهای تاریخی را مدنظر قرار داده و با فاصله گرفتن از روال اعطای کاربری های اقامتی و پذیرایی برای بناهای تاریخی، به سمت کاربری های فرهنگی و هنری (اعم از خانه های خلاق صنایع دستی و فرش دستباف، حمام های ایرانی، موزه های تخصصی و تجربه گرا و …) حرکت کرده است که این مهم در رابطه با خانه محتشم شیراز نیز صادق بوده و این بنای تاریخی با کاربری فرهنگی و هنری به سرمایه گذار تحویل شده است تا بتواند به عنوان محرک توسعه و مرکز رویدادهای فرهنگی در محور تاریخی زندیه ایفای نقش کند.

همچنین در راستای سیاست های کلان وزارتخانه در دوره جدید، آمادگی داشته و دارد از ظرفیت تشکل های حرفه ای و سازمان های مردم نهاد، جهت همکاری در حوزه های نظارت، ارزیابی و امکان سنجی در پروژه ها این صندوق بهره گیری نماید.

لینک کوتاه : https://saabta.ir/?p=1505

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها
#صندوق_احیا #بناهای_تاریخی #میراث_فرهنگی #فراخوان_عمومی #سرمایه گذاری #صنایع_دستی #فرش دستباف # گردشگری #ایران_من #خانه_خلاق #خانه_تاریخی #کاروانسرا #عمارت #حمام #قلعه #هتل #مرمت #صندوق_احیا #خانه_خلاق #بناهای_تاریخی #میراث_فرهنگی #فراخوان_عمومی #سرمایه-گذاری #صنایع_دستی #فرش دستباف # گردشگری #ایران_من #خانه_تاریخی #صندوق_احیا #کرمانشاه #بناهای_تاریخی #میراث_فرهنگی #فراخوان_عمومی #سرمایه گذاری #صنایع_دستی #فرش دستباف # گردشگری #ایران_من #خانه_خلاق #خانه_تاریخی #کاروانسرا #عمارت #حمام #قلعه #هتل #مرمت ایکو ، همایش صد سال موزه در ایران ، موزه های تخصصی صندوق احیا، بناهای تاریخی، توسعه روستایی، روز ملی روستا، سرمایه گذاری، میراث فرهنگی، گردشگری، مرمت، احیاء، توسعه پایدار صندوق احیا، بناهای تاریخی، خانه محتشم، شیراز، فارس، پردیسان، فراخوان، سرمایه گذاری، میراث فرهنگی، گردشگری، مرمت، احیاء، بخش_خصوصی، تشکل های مردم نهاد صندوق احیا، بناهای تاریخی، فراخوان، سرمایه گذاری، میراث فرهنگی، گردشگری، مرمت، احیاء، بخش_خصوصی صندوق احیا، بناهای تاریخی، فراخوان، مزایده، سرمایه گذاری، میراث فرهنگی، گردشگری، مرمت، احیاء صندوق احیا، بناهای تاریخی، موزه، میراث فرهنگی، گردشگری، مرمت، احیاء، بخش_خصوصی صندوق احیا، بناهای تاریخی، کاروانسرا، سعدالسلطنه، یونسکو، احیا، سرمایه گذاری، میراث فرهنگی، گردشگری، مرمت، بخش_خصوصی صندوق احیا، لرستان، خرم_آباد، بروجرد، سفر_استانی، بناهای تاریخی، فراخوان، مزایده، سرمایه گذاری، میراث فرهنگی، گردشگری، مرمت، احیاء صندوق احیا، مهندس ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، هادی میرزائی، عمارت مسعودیه، بناهای تاریخی، گردشگری، صنایع دستی، ضرغامی گردشگری